Home Art, Kulture dhe Argetim Komedia “Çifti i ÇuditshĂ«m”, dhurata e fundvitit pĂ«r publikun e KavajĂ«s

Komedia “Çifti i ÇuditshĂ«m”, dhurata e fundvitit pĂ«r publikun e KavajĂ«s

5 min read
0
152

TIRANE,27 Dhjetor /ATSH/ – Komedia “Çifti i ÇuditshĂ«m” shkon si dhuratĂ« e fundvitit pĂ«r publikun e KavajĂ«s .

Marrëdhëniet njerëzore, kompromisi dhe toleranca si bërthamë e një shoqërie më tolerante është mesazhi që kjo vepër transmeton e është i denjë për publikun artëdashës në këto prag festash ku toleranca dhe bashkëpunimi duhet të mbizotërojnë në shoqërinë tonë.

“Çifti i ÇuditshĂ«m” vepĂ«r e shkrimtarit Neil Simon Ă«shtĂ« cilĂ«suar nga kritika si njĂ« ndĂ«r komeditĂ« mĂ« tĂ« famshme amerikane tĂ« 50 viteve tĂ« fundit. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« vepĂ«r qĂ« pĂ«rmes njĂ« humori elegant dhe tĂ« rafinuar sjell historinĂ« e dy njerĂ«zve tĂ« ndryshĂ«m nga njĂ«ri-tjetri, tĂ« cilĂ«t mĂ«sojnĂ« tĂ« jetojnĂ« sĂ« bashku.

Regjisorja Inis Gjoni mĂ« herĂ«t Ă«shtĂ« shprehur se vepra ka nĂ« thelb marrĂ«dhĂ«nien njerĂ«zore. “MĂ« ka pĂ«lqyer mĂ« tepĂ«r pasi flet pĂ«r dinamiken e marrĂ«dhĂ«nieve dhe nĂ« tĂ« shtohen njĂ« sĂ«rĂ« nĂ«n temash si familja, martesa, divorci, bashkĂ«jetesa, komunikimi, miqĂ«sia, shoqĂ«ria, etj. NdĂ«rsa ideja Ă«shtĂ« qĂ« kompromisi dhe toleranca Ă«shtĂ« bĂ«rthama drejt njĂ« rregullatori shoqĂ«ror pa tĂ« cilĂ«n shoqĂ«ria jonĂ« dhe dinamika e marrĂ«dhĂ«nieve njerĂ«zore do tĂ« ishte shumĂ« mĂ« tepĂ«r e ashpĂ«r nga sa Ă«shtĂ«â€, ka pohuar regjisorja Gjoni pĂ«r kĂ«tĂ« vepĂ«r qĂ« e solli nĂ« skenĂ«n e teatrit KombĂ«tar.

“Çifti i çuditshĂ«m” e bĂ«ri Neil Simon, njĂ« fenomen kulturor , siç Ă«shtĂ« cilĂ«suar nga kritika, duke e bĂ«rĂ« kĂ«shtu njĂ« nga dramaturgĂ«t mĂ« tĂ« suksesshĂ«m bashkĂ«kohor nĂ« historinĂ« e teatrit amerikan. Ashtu siç ndodh me tĂ« gjitha komeditĂ« e mĂ«dha, jetĂ«gjatĂ«sia e veprĂ«s i kushtohet sa thelbit  tĂ« saj emocional, po aq edhe batutave me humor. Pas premierĂ«s sĂ« saj nĂ« Broduej nĂ« 1965, personazhet u risollĂ«n nĂ« njĂ« film artistik shumĂ« tĂ« suksesshĂ«m nĂ« vitin 1968, me aktorĂ« kryesorĂ« Xhek LemĂ«n e Uollther Metheu me 114 episode. NdĂ«rsa premierat janĂ« tĂ« panumĂ«rta, tĂ« cilat janĂ« vĂ«nĂ« nĂ« teatro tĂ« ndryshĂ«m nĂ« skenat amerikane. NĂ« vitin 1985, Simon e pĂ«rshtati veprĂ«n “ Çifti i çuditshĂ«m” nĂ« variantin femĂ«ror. Komedia “Çifti i çuditshĂ«m”, ka kaluar nĂ«pĂ«r njĂ« sĂ«rĂ« ndryshimesh, jo vetĂ«m duke u pĂ«rshtatur nga teatri nĂ« ekranin, por edhe vetĂ« personazhet e veprĂ«s  janĂ« luajtur nga aktorĂ« burra, gra, me ngjyrĂ«, dhe madje janĂ« shndĂ«rruar edhe nĂ« personazhe pĂ«r filmat me kartona nĂ« vitet 1970.  NjĂ« version modern u shfaq nĂ« 2002 me titullin “Oskar dhe Feliksi”.

NĂ« qendrĂ«n kulturore “Kavaljon” nĂ« KavajĂ«,mbĂ«rrin mbrĂ«mjen e sotme “Çifti ÇuditshĂ«m”me regji nga Inis Gjoni pĂ«r tĂ« vijuar dhe nĂ« datat 28 dhe 29 dhjetor. /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…