Home Art, Kulture dhe Argetim Komedia urbane e Stefan Çapalikut nĂ« Teatrin Metropol

Komedia urbane e Stefan Çapalikut nĂ« Teatrin Metropol

4 min read
0
189

TIRANE, 19 Shkurt /ATSH/ – Komedia urbane “NjĂ« Ă«ngjĂ«ll nĂ« katin e 11” solli kĂ«tĂ« fundjavĂ« premirĂ«n pĂ«r artdashĂ«sit kryeqytetas nĂ« Teatrin Metropol. Me regji nga Stefan Çapaliku Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«r 25 veprat e tij dramatike , e cila shĂ«non njĂ« ngjarje nĂ« estetikĂ«n e veprave tĂ« tij, duke i hapur shteg dramaturgjisĂ« sĂ« mbĂ«shtetur nĂ« ngjarjet e mendjes.

Kjo premierë erdhi për publikun nën interpretimin e kastit të përzgjedhur të aktorëve si Ervin Bejleri, Ilirda Bejleri, Erjon Hinaj.

Ngjarjet e shfaqjes zhvillohen në një stacion treni, gjatë natës. Askush në të përveç dy udhëtarëve të rastësishëm dhe më pas, si çdo njohje tjetër, edhe kjo, mediokre. Një apartament në katin e njëmbëdhjetë. Një çift po bën dashuri. Telefoni ndërpret flirtin e tyre: burri i saj do të arrijë nga çasti në çast.

Djali do t’ia mbathĂ«, por ashensori Ă«shtĂ« jashtĂ« funksionit. NĂ«se merr shkallĂ«t, rrezikon tĂ« ndeshet me fytyrĂ«n e burrit. As nuk mund tĂ« hidhen nga dritarja. PikĂ«risht nĂ« çastin kur ai mendon se koha mbaron, ka njĂ« trokitje nĂ« derĂ«.

Në vend të burrit, shfaqet një dëshmitar i Jehovait duke mbajtur një Bibël në dorë. Atij po i merret fryma nga shkallët dhe nuk ndihet mirë. I riu dhe gruaja i japin atij ndihmën e parë. Dëshmitari i Jehovait, vjen në vete dhe fillon një fjalim patetik rreth familjes.

Dhe si pĂ«r tĂ« dashur t’i japĂ« me tĂ« vertetĂ« fund fjalimit tĂ« vet, ai vdes. NdĂ«rkaq, burri qĂ« pritet nuk vjen kurrĂ«. Ai Ă«shtĂ« thjesht njĂ« fiksim i mendjes sĂ« tyre tĂ« lodhur nga rutina e njĂ« marrĂ«dhĂ«nie banale. PrapĂ« njĂ« stacion treni natĂ«n. Askush nĂ« tĂ« pĂ«rveç dy udhĂ«tarĂ«ve tĂ« rastĂ«sishĂ«m dhe mĂ« pas, siç do njohje tjetĂ«r, edhe kjo, mediokre.

Këtë rreth vicioz të kësaj marrëdhënie dhe rutinës e cila shumë shpesh ndodh në përditshmërinë tonë publiku do ti përjetoj çdo fundjavë në këtë shfaqje deri më 25 shkurt në ambientet e Teatrit Metropol. /a.alla/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…