Home Aktualitet Kumbaro: 219 monumente në rrezik, 1.6 mln euro për restaurimin

Kumbaro: 219 monumente në rrezik, 1.6 mln euro për restaurimin

8 min read
0
221

TIRANE, 27 Shkurt /ATSH-Adela Alla/ – “Rreth 219 monumente tĂ« kulturĂ«s rrezikohen nga erozioni ndĂ«rsa vlera totale pĂ«r restaurimin e tyre Ă«shtë  1.6 milion euro”, deklaroi sot ministrja e KulturĂ«s, Mirela Kumbaro nĂ« seancĂ«n dĂ«gjimore tĂ« zhvilluar nĂ« komision parlamentar tĂ« Mediave dhe Informimit Publik.

Kryetarja e komisionit Albana Vokshi deklaroi se ”janĂ« hequr nga lista 20 objekte kulturore prandaj kĂ«rkojmĂ« listĂ«n”.

Ministria Kumbaro iu përgjigj Vokshit  duke e përgënjeshtruar një fakt të tillë.

“Nuk janĂ« hequr kĂ«to monumente por mbahen nĂ«n vĂ«zhgim pĂ«r t’i mirĂ«mbajtur dhe pĂ«r t’i larguar nga zona e rrezikut”, u shpreh ministria e cila pajisi me listĂ«n e objekteve nĂ« rrezik dhe me vlerat e investimeve pĂ«rkatĂ«se tĂ« gjithĂ« deputetĂ«t pjesĂ«marrĂ«s nĂ« kĂ«tĂ« seancĂ« dĂ«gjimore.

Hoqëm Gjirokastrën nga vija e kuqe e rrezikut

GjatĂ« seancĂ«s pati diskutime tĂ« forta nga deputetĂ«t e opozitĂ«s pĂ«r GjirokastrĂ«n, ku deputeti i PD, Dashamir Shehu u shpreh se kalaja e saj Ă«shtĂ« nĂ« gjendje kritike e ku rrezikohen dhe jetĂ« njerĂ«zish’.

Kumbaro u shpreh se ”nĂ« nĂ«ntor tĂ« 2012 UNESCO dha alarmin pĂ«r GjirokstrĂ«n dhe ne bĂ«mĂ« tĂ« mundur qĂ« nĂ« vitin 2014 ta heqim nga vija e kuqe e rrezikut”, tha ministria.

Gjithashtu deputeti Shehu u shpreh se, ”Gjirokastra nuk ka investime po ngjason me Alepon si njĂ« vend i shkatĂ«rruar”.

Por deputeti Fidel Ylli iu kundĂ«rpĂ«rgjigj Shehut duke theksuar se ”Gjirokastra ka njĂ« pamje tĂ« rijetĂ«zuar dhe nuk Ă«shtĂ« Alepo”, duke ilustruar dhe disa foto tĂ« bĂ«ra sĂ« fundmi ku dĂ«shmohet njĂ« GjirokastĂ«r tjetĂ«r dhe e mirĂ«mbajtur.

Ministria Kumbaro Ă«shtĂ« shprehur se ” çarjet e mureve tĂ« kalasĂ« janĂ« njĂ« problematikĂ« e dekadava tĂ« mĂ«parshme por edhe pĂ«r shkak se Gjirokastra Ă«shtĂ« njĂ« zonĂ« sizmike”.

“GjatĂ« inspektimit tĂ« fundit nĂ« mjediset e kalasĂ« dhe vĂ«zhgimit vizual tĂ« terrenit nĂ« shpatin ku pozicionohet kalaja u konstatuan disa çarje si rezultat i tĂ« cilave janĂ« krijuar dy blloqe shkĂ«mbor qĂ« janĂ« tĂ« paqĂ«ndrueshĂ«m. KĂ«to çarje janĂ« shumĂ« tĂ« vjetra, janĂ« tĂ« shfaqura qĂ« nĂ« vitin 1965 sic na i konfirmon edhe inxhinier Agron Doraci”, tha ministria.

”NĂ« kĂ«to momente qĂ« flasim Instituti i Monumenteve tĂ« KulturĂ«s sĂ« bashku me ShĂ«rbimin Gjeologjik po bĂ«jnĂ« vlerĂ«simin financiar pĂ«r segmentin nĂ« tĂ« cilĂ«t pĂ«rfshihet kulla verilindore me problematikĂ«n mĂ« emergjente e vĂ«nĂ« nĂ« monitorim 10 vite mĂ« parĂ« dhe ku Ă«shtĂ« konstatuar njĂ« diferencĂ« 1.5 cm nĂ« njĂ« nga çarjet e mureve tĂ« kalasĂ«”, tha Kumbaro.

“NĂ« lidhje me objektet qĂ« nĂ« 3-4 shkurt pĂ«suan dĂ«me, ura e HoshtevĂ«s nĂ« Zagori, Drejtoria Rajonale e GjirokastrĂ«s kishte evidentuar problematika nĂ« kĂ«tĂ« urĂ«. ËshtĂ« bĂ«rĂ« njĂ« evidentim i detajuar i situatĂ«s. Prurjet e ujit nĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ« tĂ« vitit janĂ« tĂ« shumta dhe terreni Ă«shtĂ« i paaksesueshĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« zonĂ« dhe ishte e pamundur qĂ« ndĂ«rhyrjet tĂ« bĂ«heshin nĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ« tĂ« vitit. EkspertĂ«t konstatuan se ndĂ«rhyrjet duhet tĂ« bĂ«heshin nĂ« njĂ« moment tjetĂ«r”, deklaroi Kumbaro.

Lista e monumenteve kulturore në gjendje rrisku

Ministria Kumbaro prezantoi listën e monumenteve të rriskut në gjithë Shqipërinë ku në Shkodër janë 18 monumente, në Dibër 11 monumente, në Lezhë 7 monumente, 10 në Kukës, 9 në Tiranë, në Durrës 7 monumente, Elbasani me 11 monumente, në Fier 6 monumente, në Berat 37 monumente, në Gjirokastër 53 monumente, në Korçë 26 monumente dhe në Vlorë 24 monumente.

Kumbaro u shpreh se ”po monitorojmĂ« nĂ« prani tĂ« ekspertĂ«ve kĂ«to monumente pĂ«r t’i shpĂ«tuar, kemi bĂ«rĂ« shumĂ« punĂ« dhe kemi shpĂ«tuar mjaft monumente ku shumĂ« prej tĂ« cilave mĂ« parĂ« nuk ekzistonin pĂ«r shkak tĂ« gjendjes sĂ« degraduar ku ndodheshin dhe ne i kemi futur nĂ« listĂ«n e monumenteve tĂ« kulturĂ«s”

Gjithashtu nĂ« fund tĂ« takimit ministrja Kumbaro pas iu pĂ«rgjigj tĂ« gjitha pyetjeve tĂ« deputetĂ«ve qĂ« ishin tĂ« pranishĂ«m tha se” kemi bĂ«rĂ« shumĂ« e ka shumĂ« pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« pĂ«r ruajtjen dhe mirĂ«mbajtjen e kĂ«tyre monumenteve dhe kjo Ă«shtĂ« njĂ« pasuri kolektive qĂ« duhet ta mbrojmĂ« dhe tĂ« punojmĂ« gjithĂ« sĂ« bashku”.

Seanca në Komisionin e medias nisi me një minutë heshtje në nder të ish-drejtorit të Galerisë së Arteve, Gëzim Qendro, i cili u nda sot nga jeta pas një sëmundje të rëndë. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…