Home Art, Kulture dhe Argetim LONDËR – Dua Lipa shpallet artistja mĂ« e mirĂ« solo nga “Brit Awards”

LONDËR – Dua Lipa shpallet artistja mĂ« e mirĂ« solo nga “Brit Awards”

3 min read
0
192

LONDËR, 22 shkurt /ATSH-AFP/ – Ylli nĂ« ngjitje i R’n’B, Dua Lipa fitoi dje nĂ« mbrĂ«mje  çmimin si artisja mĂ« e mirĂ« femĂ«r e vitit nĂ« “Brit Award” dhe reperi Stormzy u kurorĂ«zua si artisti mĂ« i mirĂ« nĂ« kategorinĂ« e meshkujve duke mundur, Ed Sheeran.

Dua Lipa, 22 vjeçe, njĂ« prej kĂ«ngĂ«tare tĂ« rralla qĂ« ka tejkaluar njĂ« miliard shikime nĂ« YouTube, me kĂ«ngĂ«n “New Rules” u pĂ«rball me Paloma Faith, e cila kishte fituar çmim nĂ« 2015, Kate Tempest, Jessie Ware dhe Laura Marling.

Dua Lipa u nominua nĂ« pesĂ« kategori si artistja mĂ« e mirĂ« femĂ«r, artistja mĂ« e mirĂ« debutuese, kĂ«nga mĂ« e mirĂ« me “New Rules”, albumi mĂ« i mirĂ« anglez dhe videoklipi mĂ« i mirĂ« anglez.

Lindur në Londër nga prindër shqiptarë të Kosovës, Dua Lipa merrej me modeling në periudhën e adoleshencës para se të angazhohej në muzikë.

DalĂ« nĂ« 2017, albumi i saj “Dua Lipa” ka marrĂ« komente shumĂ« tĂ« mira ndĂ«rkohĂ« qĂ« e pĂ«rjavshmja e specialzizuar NME nĂ«nvizon cilĂ«sinĂ« e zĂ«rit tĂ« saj dhe maturinĂ« artistike, pavarĂ«sisht moshĂ«s.

Stormzy, 24 vjeç, ka publikuar nĂ« 2017 albumin e parĂ« “Gang Signs & Prayer” pĂ«rshĂ«ndetur nga kritika.

NĂ« kategorinĂ« “artisti mĂ« i mirĂ« mashkull britanik”, ai u pĂ«rball pĂ«rveç Ed Sheeran, me Liam Gallagher (ish-Oasis), Loyle Carner dhe Rag’n’Bone Man./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…