Home Art, Kulture dhe Argetim Mahershala Ali, myslimani i parë që fitoi Oscar, si aktori më i mirë jo protagonist për Moonlight

Mahershala Ali, myslimani i parë që fitoi Oscar, si aktori më i mirë jo protagonist për Moonlight

3 min read
0
242

TIRANË, 28 Shkurt/ATSH/.- Publiku mysliman e njeh pĂ«r njĂ« sĂ«rĂ« serish televizive, duke filluar nga “House of Cards” dhe tani Ă«shtĂ« fituesi i çmimit Oscar si aktori mĂ« i mirĂ« jo protagonist pĂ«r “Moonlight”: Ă«shtĂ« Mahershala Ali, aktori i parĂ« mysliman qĂ« fitoi njĂ« Academy Award.

Kaliforniani, 43 vjeçar, qĂ« nĂ« film interpreton rolin e “njĂ« shpĂ«rndarĂ«si tĂ« mirĂ«”, Juan, Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« baba ditĂ«t e fundit. Pas ceremonisĂ« sĂ« çmimeve Oscar nĂ« sallĂ«n e zyrĂ«s sĂ« shtypit i tha gazetarĂ«ve: “Si artist puna ime Ă«shtĂ« e njĂ«jtĂ« , feja nuk hyn, puna ime Ă«shtĂ« tĂ« tregoj njĂ« histori dhe tĂ« them tĂ« vĂ«rtetĂ«n, fakti qĂ« jam mysliman nuk Ă«shtĂ« i konsiderueshĂ«m”.

Në sallën e zyrës së shtypit tregoi atë që ka përjetuar pas lajmërimit të gabuar të të filmit më të mirë dhe pati fajlë shumë të mira për producentët e aktorët e La La Land.

“U shqetĂ«sova kur u bĂ« lajmĂ«rimi gabim. TĂ« shikoje gjithĂ« ata njerĂ«z tĂ« trazuar mĂ« shqetĂ«soi. Ishte njĂ« ndjenjĂ« e pĂ«rzier , nga njĂ« anĂ« ishte kĂ«naqĂ«sia pĂ«r fitoren e Moonlight , por nga ana tjetĂ«r ishte e dhimbshme tĂ« shikoje atĂ« momenti turbullimi”.

PĂ«r Ali, filmat Moonlight dhe La La Land kanĂ« shumĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta , edhe pse janĂ« shumĂ« tĂ« ndryshĂ«m: “DitĂ«n t’i flasin publikut edhe psenĂ« mĂ«nyra shumĂ« tĂ« ndryshme”.

Ali kishte si kundĂ«rshtare nĂ« nominime Jeff Bridges (Hell or High Water), Lucas Hedges (Manchester by the sea), Dev Patel (Lion) dhe Michael Shannon (Animali notturni). NĂ« karrerĂ« e tij telelvizive ka shumĂ« telefilma: telefilmi Crossing Jordan, CSI: skena e krimit, Marvel’s Luke Cage, Codice Matrix, Alphas, ndĂ«rsa nĂ« kinema ishte nĂ« 2016 nĂ« kastin e Diritto di contare, Free state of Jones dhe nĂ« tĂ« kaluarĂ«n, mes tĂ« tjerave, nĂ« Hunger Games./Ansa/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…