Home Ceshtjet Sociale Manastirliu: Masa të forta për çdokënd që abuzon me detyrën

Manastirliu: Masa të forta për çdokënd që abuzon me detyrën

3 min read
0
199

TIRANË, 28 Shkurt/ATSH/ – Ministrja e ShĂ«ndetĂ«sisĂ« dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu i ka kĂ«rkuar Drejtorit tĂ« PĂ«rgjithshĂ«m tĂ« QendrĂ«s Spitalore Universitare “NĂ«nĂ« Tereza” shkarkimin e menjĂ«hershĂ«m nga detyra pĂ«r punonjĂ«sit e QSUT, qĂ« janĂ« filmuar nga njĂ« emision investigativ, duke kryer akte mitmarrjeje, nĂ« kundĂ«rshtim me ligjin, nĂ« kĂ«mbim tĂ« shĂ«rbimit shĂ«ndetĂ«sor, qĂ« qytetarĂ«t marrin falas nĂ« spitalet publike.

Në një deklaratë për shtyp, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dënon me forcë çdo akt korruptiv, si dhe fton të gjithë qytetarët që të denoncojnë rastet në të cilët u vonohet apo u mohohet shërbimi shëndetësor dhe u kërkohet ryshfet.

“NĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n kohĂ«, sigurojmĂ« qytetarĂ«t se do tĂ« marrim tĂ« gjitha masat e nevojshme pĂ«r kĂ«do qĂ« abuzon me detyrĂ«n, duke u mohuar qytetarĂ«ve marrjen e shĂ«rbimit qĂ« meritojnĂ«”, thuhet nĂ« deklaratĂ«n pĂ«r shtyp.

Në kuadër të reformës për përmirësimin e shërbimeve publike përmes lehtësimit të procedurave, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po vijon punën për shtrirjen e shëndetësisë elektronike, me synim eleminimin e praktikave korruptike, rritjen e transparencës dhe aksesit në shërbimet shëndetësore.

Ministria e Shëndetësisë duke falënderuar median për evidentimin e rasteve të tilla, ftojmë edhe një herë qytetarët, të mos ngurrojnë të denoncojnë çdo rast kur u kërkohet ryshfet për marrjen e shërbimit shëndetësor.

“MShMS Ă«shtĂ« e vendosur t’a luftojĂ« kĂ«tĂ« fenomen nĂ« bashkĂ«punim me organet e drejtĂ«sisĂ«, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« çdo punonjĂ«s qĂ« kryen akte korruptive, tĂ« ketĂ« ndĂ«shkimin e merituar”, pĂ«rfundon deklarata./k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…