Home Aktualitet Matura shtetërore, nuk do të ketë ndryshim të procedurave për maturantët

Matura shtetërore, nuk do të ketë ndryshim të procedurave për maturantët

5 min read
0
186

Tiranë, 1 Mars/ATSH/- Ministrja Lindita Nikolla ka pritur në Ministrinë e Arsimit maturantë nga Tirana për të diskutuar dhe konsultuar rreth maturës shtetërore, duke i siguruar maturantët në prag të nisjes së këtij procesi, se gjatë këtij vit nuk ka asnjë ndryshim për sa i përket procedurave që duhet të ndjekin.

Nikolla u kujtoi maturantëve se duhet të jenë të vëmendshëm ndaj kritereve që kanë shpallur universitetet dhe të besojnë tek meritokracia. Mirë informimi juaj dhe qetësia për të vendosur theksoi ministrja do të jetë suksesi i radhës i maturës shtetërore. Skema mbetet e njëjtë, ndaj ministrja kërkoi nga maturantët të vendosin me qetësi se çfarë profesioni duan të zgjedhin në jetë.

“Ju bĂ«j me dije qĂ« nuk ka ndryshime, pothuajse janĂ« po ato kritere qĂ« universitetet kanĂ« shpallur edhe njĂ« vit mĂ« parĂ« me ndryshime fare tĂ« vogla, ndaj ju konsultohuni si nĂ« faqen ueb siten e universiteteve por po ashtu edhe njĂ« faqe tĂ« dedikuar kĂ«tij procesi qĂ« Ă«shtĂ« faqja u-albania dhe ku secili prej jush ka gjithĂ« hapĂ«sirat e dedikuara, informacionet e nevojshĂ«m pĂ«r IAL-Ă«t programet e tyre tĂ« studimit, shumëçka nga profesorati, nga kurrikulat, kriteret e pĂ«rcaktuara nga universitetet, si kanĂ« qenĂ« pranimet njĂ« vit mĂ« parĂ«, ku Ă«shtĂ« mbyllur, nĂ« cilĂ«n notĂ« mesatare Ă«shtĂ« mbyllur lista e fituesve njĂ« vit mĂ« parĂ« dhe shumĂ« e shumĂ« informacione tĂ« caktuara.

Ministrja e Arsimit, Nikolla ndau me maturantët dhe rezultatet e suksesshme të këtij sistemi, ku gjatë vitit që shkoi nuk pati ankesa nga maturantët për shkak të mosfunksionimit të sistemit.

UnĂ« kam njĂ« dĂ«shirĂ« tĂ« ndaj me juve njĂ« eksperiment tĂ« shumĂ« maturantĂ«ve tĂ« cilĂ«t kanĂ« rezultuar tĂ« suksesshĂ«m nĂ« sistemin e ri tĂ« pranimeve duke ju thĂ«nĂ« njĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« tĂ« madhe tĂ« kĂ«tij sistemi: NĂ« vitin e kaluar ne nuk patĂ«m asnjĂ«, asnjĂ« problematikĂ« tĂ« shfaqur tĂ« sistemit apo ndonjĂ« ankimim tĂ« ardhur nga maturantĂ«t pĂ«r shkak tĂ« mosfunksionimit tĂ« sistemit, por ashtu sikurse nĂ« fakt na Ă«shtĂ« thĂ«nĂ« dhe nuk Ă«shtĂ« ky njĂ« konstatim vetĂ«m I yni, funksionoi sahat dhe secili prej maturantĂ«ve edhe nĂ« celularin e vet njoftohej nĂ« kohĂ« reale se si po pĂ«rparonte nĂ« degĂ«t e zgjedhura” – deklaroi ministrja Nikolla

Ministrja ofroi për maturantët të gjitha hapësirat dhe mundësitë që të kërkojnë informacion në çdo institucion pa hezitim për të ditur më shumë për zgjedhjet që duhet të bëjnë. Pas këtij takimi, Nikolla shoqëroi maturantët për tu prezantuar institucionin që drejton dhe në përfundim i priti në zyrën e saj./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Edison Caushi
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…