Home Ceshtjet Sociale Mbështetja e fermerëve, 627 aplikime vetëm në ditën e dytë

Mbështetja e fermerëve, 627 aplikime vetëm në ditën e dytë

3 min read
1
233

TIRANË, 1 Mars/ATSH-Z.Tosku/ – Skemat e reja tĂ« mbĂ«shtetjes financiare pĂ«r fermerĂ«t kanĂ« krijuar besueshmĂ«ri tek kĂ«ta tĂ« fundit, duke e çuar nĂ« 627 numrin e aplikimeve pranĂ« agropikave, vetĂ«m nĂ« ditĂ«n e dytĂ« tĂ« thirrjes.

Lehtësimi për të gjithë aplikuesit ka të bëjë me procedurën, ku për herë të parë fermerët mund të aplikojnë me 0 dokumente dhe janë të asistuar nga punonjësit rajonalë të bujqësisë në 36 pika në të gjithë vendin.

Kulturat bujqĂ«sore si, molla, qershia, lajthia, arra, shega, gĂ«shtenja, agrumet, bimĂ«t mjekĂ«sore, ullinjtĂ«, vreshtat, luleshtrydhet, domatet, kastraveci, speci dhe investimet nĂ« sera, zĂ«nĂ« njĂ« vend tĂ« posaçëm pĂ«r t’u financuar.

Nga dita e djeshme e deri më 28 mars, fermerët kanë mundësi të aplikojnë me 0 dokumente dhe pa asnjë pagesë për të përfituar subvencione, nga 52 skemat e mbështetjes kombëtare në bujqësi për vitin 2018. Sakaq, fondi i vënë në dispozicion për fermerët është 2,6 miliardë lekë në total,  që do të jepet si mbështetje për: fermerët, agro-përpunuesit, rritjen e eksporteve, hapjen e tregjeve të reja dhe rritjen e të ardhurave për zonat rurale.

Masat mbështetëse të këtij viti synojnë financimin e produkteve bujqësore që janë me impakt në rritjen e prodhimin të përgjithshëm bujqësor vendas, eksporteve dhe të ardhurave në ekonominë e vendit. Këto të dhëna janë siguruar nga Agjencia Telegrafike Shqiptare përmes ministrisë së Bujqësisë. /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…