Home Ceshtjet Sociale Mbjella e pemëve, dashuri për natyrën dhe mbrojtjen e mjedisit

Mbjella e pemëve, dashuri për natyrën dhe mbrojtjen e mjedisit

3 min read
0
207

TIRANË, 24 Shkurt/ATSH/.- NĂ« kuadĂ«r tĂ« nismĂ«s “DitĂ«t KombĂ«tare tĂ« PemĂ«ve”, 23-24 shkurt tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Mjedisit dhe Turizmit, u mbollĂ«n ditĂ«n e sotme disa pemĂ« nĂ« Berat.

Ministret e kabinetit qeveritar, Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës, Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ishin të pranishme në mbjelljen e fidanëve të rinj të pemëve, në mjedise të ndryshme të qytetit muze.

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro Furxhi, së bashku me Drejtorinë Rajonale Kulturore Kombëtare të Qarkut të Beratit dhe Muzeun Ikonografik Onufri mbollën fidanët në Qafë Kala, në kuadër të fushatës për më shumë gjelbërim.

Ndërsa Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu mori pjesë në mbjelljen e pemëve pranë spitalit rajonal të Beratit, së bashku me ekipin e mjekëve dhe infermierëve.

Për një mjedis më të pastër dhe shëndet më të mirë, pemët u mbollën në hapësirat e jashtme të çliruara dhe pastruara nga aktivitetet jospitalore.

PjesĂ« e kĂ«saj nisme ishte edhe Ministrja e Arsimit Linditia Nikolla, e cila sĂ« bashku me nxĂ«nĂ«sit dhe mĂ«suesit e shkollĂ«s 9-vjeçare “Zoi Vangjeli” nĂ« Velabisht tĂ« Beratit krijuan kurorĂ«n e gjelbĂ«r tĂ« shkollĂ«s sĂ« tyre.

“20 pemĂ« tĂ« mbjella Ă«shtĂ« njĂ« fillim i mirĂ« pĂ«r tĂ« kultivuar tek fĂ«mijĂ«t dashurinĂ« pĂ«r natyrĂ«n dhe mbrojtjen e mjedisit”, shkruan ministrja nĂ« njĂ« postim nĂ« rrjetin social Facebook./k.s/ /a.g/

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…