Home Ceshtjet Sociale Nga makinat luksoze te pagat 1.5 milionë lekë, abuzimet me ndihmën ekonomike

Nga makinat luksoze te pagat 1.5 milionë lekë, abuzimet me ndihmën ekonomike

9 min read
1
216

TIRANE, 16 Shkurt/ATSH-Z.Tosku/-Pas inspektimit të nisur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për verifikimin e familjeve në skemën e ndihmës ekonomike, janë lënë jashtë saj të gjithë abuzuesit.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Bardhylka Kospiri në një dalje publike për mediat ka bërë publike disa fakte nga këto raste abuzimi, ndër të cilat ka sjellë shembullin e një familjeje, ku me 4 makina, apo me një pagë prej 1.5 milion lekësh përfitonin edhe ndihmë ekonomike.

Kështu, ajo ka thënë se pas përmbylljes së fazës së inspektimit janë lënë jashtë raste të tilla abuzive. Sakaq, Kospiri ka thënë se aktualisht ka përfunduar faza e parë e vlerësimit të aplikuesve në skemën e ndihmës ekonomike, që po shtrihet në të gjitha qarqet e vendit, ndërsa ka theksuar se skema e re garanton që këto pagesa të shkojnë tek familjet më në nevojë.

“PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« kanĂ« patur mundĂ«si aplikimi 18 mijĂ« aplikues, tĂ« cilĂ«t deri dje pĂ«rjashtoheshin pĂ«r shkak tĂ« kritereve pĂ«rjashtuese tĂ« skemĂ«s sĂ« vjetĂ«r: NĂ«se ndryshoje vendbanim, nuk e merrje ndihmĂ«n ekonomike, sot ky kriter Ă«shtĂ« hequr dhe kĂ«to familje po pĂ«rfshihen nĂ« skemĂ«n e re. Sistemi i ri Ă«shtĂ« transparent. Kjo skemĂ« funksionon pĂ«rmes regjistrit elektronik, i cili duke qenĂ« i lidhur me tĂ« gjitha sistemet online, tĂ« tatimeve, zyrĂ«s sĂ« punĂ«simit, tĂ« hipotekave, drejtorisĂ« sĂ« transportit, sigurimet shoqĂ«rore, etj eleminon abuzuesit, tĂ« cilĂ«t deri dje pĂ«rfitonin pa tĂ« drejtĂ« pagesĂ«n e ndihmĂ«s ekonomike dhe numri rritej artificialisht, duke bĂ«rĂ« qĂ« fondi tĂ« copĂ«tohej nĂ« shuma tĂ« papĂ«rfillshme pĂ«r familjet qĂ« janĂ« vĂ«rtet nĂ« nevojĂ«”, ka sqaruar Kospiri.

Por, çfarë bën sistemi automatik?

Zv.ministrja ka shpjeguar se ky sistem nxjerr jashtĂ« abuzuesit, siç janĂ« kĂ«to raste me 4 makina, apo pagĂ« 1.5 milion dhe pĂ«rfitonin ndihmĂ« ekonomike. Dhe janĂ« evidentuar mijĂ«ra raste tĂ« tilla, tĂ« cilĂ«t pĂ«rfitonin ndihmĂ« ekonomike nĂ« kurriz tĂ« atyre qĂ« ishin nĂ« nevojĂ« dhe sot e pĂ«rfitojnĂ« ndihmĂ«n ekonomike tĂ« plotĂ«.  Ajo i ka dhĂ«nĂ« pĂ«rgjigje edhe pyetjes se ku do tĂ« shkojnĂ« kĂ«to fonde, duke deklaruar se kĂ«to tĂ« fundit do t’i pĂ«rfitojnĂ« familjet qĂ« deri dje merrnin njĂ« pagesĂ« minimale, edhe vetĂ«m 1 mijĂ« lekĂ«, ndĂ«rsa sot marrin ndihmĂ« tĂ« plotĂ« 8 mijĂ« lekĂ«. Kjo e fundit, sipas zv/ministres do tĂ« thotĂ« se me skemĂ«n e re ka vetĂ«m ndihmĂ« ekonomike tĂ« plotĂ«.

“Pas fazĂ«s sĂ« parĂ«, ka nisur verifikimi rast pas rasti nga sistemi elektronik dhe po vijohet edhe me verifikime nĂ« terren.
Çdo ditĂ« po identifikohen derĂ« mĂ« derĂ« tĂ« gjitha ato familje qĂ« nuk janĂ« kualifikuar nĂ« kĂ«tĂ« fazĂ«. Dhe sigurisht, ka familje nĂ« nevojĂ« tĂ« cilat nuk arrijnĂ« tĂ« plotĂ«sojnĂ« kriteret dhe nuk pĂ«rfitojnĂ« nga skema, por kĂ«to familje nuk e humbasin mbĂ«shtetjen ekonomike”, ka thĂ«nĂ« ajo.

MĂ« tej, Kospiri ka shpjeguar se nĂ«pĂ«rmjet rivlerĂ«simit ato rikthehen si pjesĂ« e skemĂ«s duke aplikuar nĂ« bashki. TĂ« gjitha bashkive u Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« njĂ« fond prej 6% tĂ« fondit tĂ« ndihmĂ«s ekonomike pĂ«r kĂ«to familje qĂ« nuk plotĂ«suan kriteret pĂ«r t’u futur nĂ« sistem. Ajo i ka bĂ«rĂ« apel çdo familjeje qĂ« nuk ka fituar nĂ« kĂ«tĂ« fazĂ«, por qĂ« realisht Ă«shtĂ« nĂ« nevojĂ«, qĂ« tĂ« paraqiten menjĂ«herĂ« pĂ«r aplikim pranĂ« bashkive, tĂ« cilat duhet tĂ« pĂ«rdorin fondin e vĂ«nĂ« nĂ« dispozicion pĂ«r kĂ«to raste, fond i cili tashmĂ« Ă«shtĂ« dyfishuar nga 3 nĂ« 6% .

Qeveria nuk bën transparencë për heqjen e ndihmës ekonomike

Qeveria nuk bën transparencë për heqjen e ndihmës ekonomike, ka deklaruar sot deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi.

Duke iu referuar deklaratĂ«s sĂ« sotme tĂ« MinistrisĂ« sĂ« Çështjeve Sociale nĂ« lidhje me rastet abusive tĂ« ndihmĂ«s ekonomike, deputetja e PD-sĂ« Vokshi tha se “Ministria e Çështjeve Sociale, nĂ« vazhdĂ«n e deklaratave, qĂ«llimisht nuk u tregoi  shqiptarĂ«ve pĂ«rse ka hequr nga skema e ndihmĂ«s ekonomike tĂ« paktĂ«n 20 mijĂ« familje nĂ« varfĂ«ri ekstreme”.

MĂ« tej, Vokshi sjell si argument faktin se deputetĂ«t e PartisĂ« Demokratike ishin  tĂ« shtunĂ«n e kaluar nĂ« disa prej familjeve nĂ« varfĂ«ri ekstreme, tĂ« cilat nuk dinin asnjĂ« arsye pĂ«rse ishin hequr nga lista e ndihmĂ«s nĂ« janar, ndĂ«rsa nĂ« dhjetor e kishin marrĂ« atĂ«â€.

“Partia Demokratike kĂ«rkon shfuqizimin e menjĂ«hershĂ«m tĂ« vendimit tĂ« qeverisĂ« pĂ«r ndihmĂ«n ekonomike tĂ« muajit janar, i cili pĂ«rjashtoi rreth 20 mijĂ« familje”, thekson Vokshi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale është shprehur sot në lidhje me verifikimin e familjeve në skemën e ndihmës ekonomike duke përballur fakte për raste abuzive me ndihmë ekonomike.

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…