Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Nisma e “RrugĂ«s sĂ« re tĂ« MĂ«ndafshit’, njĂ« forcĂ« pĂ«r paqen nĂ« njĂ« botĂ« plot sfida

Nisma e “RrugĂ«s sĂ« re tĂ« MĂ«ndafshit’, njĂ« forcĂ« pĂ«r paqen nĂ« njĂ« botĂ« plot sfida

23 min read
0
379

TIRANE, 21 Maj/ATSH/- Rruga e lashtë dhe historike tregtare midis Kinës dhe Evropës, po kthehet në jetë si një nga projektet më të mëdha të infrastrukturës të shekullit 21, me përfitime të mëdha për ekonomitë në të gjithë botën.

Projekti i ri i Kinës për Silk Road përfshin rrugë, autostrada, korsi përmes deteve, porteve, rrjeteve energjetike, institucioneve financiare dhe kabllove me fibra optike që vrapojnë nga Singapori në veri përmes Malajzisë dhe Vietnamit, duke kaluar në perëndim në provincën Xinjang të Kinës, pastaj në Azinë Qendrore dhe Pakistan, duke u lidhur me fushat e naftës të Iranit, në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, për të vijuar me lidhjen e hekurudhave dhe porteve nga Londra në Colombo deri në Xhakarta.

Ky projekt i nisur në vitin 2013, synon të rrisë lidhjen dhe zhvillimin ekonomik përmes 60 vendeve.

ËshtĂ« njĂ« ide kineze, por ajo i takon botĂ«s. Kjo Ă«shtĂ« ajo ku njerĂ«zit nga pjesĂ« tĂ« ndryshme tĂ« botĂ«s bashkĂ«punojnĂ« mĂ« shumĂ«. Ata blejnĂ« dhe shesin gjĂ«ra me njĂ«ri-tjetrin. Dhe ata vizitojnĂ« dhe madje jetojnĂ« nĂ« vendet e njĂ«ri-tjetrit …. ËshtĂ« mirĂ« pĂ«r njerĂ«zit. Ne bĂ«jmĂ« jetĂ« mĂ« tĂ« lumtur kur bashkĂ«punojmĂ«.

KĂ«tĂ« synonte edhe forumi “NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«”, organizuar nĂ« QendrĂ«n KombĂ«tare tĂ« Kongreseve Huairou, buzĂ« liqenit Yanqi, në Pekin nga data 14 deri nĂ« 15 maj, i cili mblodhi pĂ«rveç krerĂ«ve tĂ« 29 shteteve edhe gazetarĂ« nga e gjithĂ« bota, ndĂ«r tĂ« cilĂ«t edhe ata shqiptarĂ«.

Një qendër e madhe kombëtare konferencash, e shtrirë në një sipërfaqe prej 10 mijë metrash katrorë mbodhi nën çatinë e saj gazetarë, kameramanë e fotoreporterë të pothuajse gjithë mediave botërore, ndërsa ofroi shërbime profesionale pune për të gjithë pjesëmarrësit. E gjithë qendra e konferencës ishte e mbuluar me wi-fi, shërbimin e përcjelljes së sinjalit satelitor, studio televizive, zyrën e  shtypit, ekspozitë kulture, restorant, etj.

Zona e shërbimit të përgjithshëm ofronte shërbime informacioni, kasë sigurie, shërbime telekomunikacioni, bankare, postare etj.  Salla e shtypit përmbante gjithsej 6 ambiente me të gjitha pajisjet. Ndërsa ishte hapur edhe një qendër mjekësore dhe një ambulancë ajrore  ishte e vendosur në hyrje të Qendrës Ndërkombëtare të Konventës .

Nga Policia e Armatosur e Popullit tek menaxherët e fabrikës, shteti kinez u angazhua në maksimum që vendi të linte përshtypjet më të mira tek të ftuarit, ndërsa Presidenti Xi prezantonte  iniciativën e tij të madhe diplomatike për botën.

ZyrtarĂ«t pjesĂ«marrĂ«s u pĂ«rshĂ«ndetĂ«n nĂ« Pekin gjatĂ« fundjavĂ«s nga qielli i kaltĂ«r, i cili Ă«shtĂ« i pazakontĂ« gjatĂ« vitit, por i zakontĂ« nĂ« ngjarje tĂ« mĂ«dha si “NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«”.

TĂ« hĂ«nĂ«n nĂ« mĂ«ngjes, sistemi i monitorimit tĂ« ajrit tĂ« qytetit klasifikoi cilĂ«sinĂ« e ajrit si “tĂ« freskĂ«t”.

GjatĂ« shumicĂ«s sĂ« fundjavĂ«s, pĂ«rqĂ«ndrimet e PM2.5 – grimcat e vogla qĂ« paraqesin rrezikun mĂ« tĂ« madh shĂ«ndetĂ«sor – ishin afĂ«r zero, sipas njĂ« monitorimi tĂ« ndotjes nga autoritetet. Pekini zakonisht mesatarizon njĂ« nivel rreth tre herĂ« mĂ« tĂ« lartĂ« nga rekomandimet e OrganizatĂ«s BotĂ«rore tĂ« ShĂ«ndetĂ«sisĂ« .

Ashtu si në Lojërat Olimpike të vitit 2008, Kina nuk lë asnjë hollësi pa llogaritur për të reklamuar lartësinë e Pekinit.

Ndërsa banketi i mirëseardhjes shtruar në nder të zyrtarëve të lartë, përfshinte skulptura ushqimore të deveve që hidhnin Rrugën e Mëndafshit.

Gjithçka ishte e llogaritur deri nĂ« detaj, gati pĂ«r hapjen e punimeve tĂ« forumit “NjĂ« brez njĂ« rrugĂ«”.

Në samitin dy ditor presidenti i Republikës Popullore të Kinës  Xi Jiuping foli për sfidat e shumta me të cilat ballafaqohet bota: tregtia dhe investimet e ngadalta, globalizimi i dobët ekonomik, zhvillimi gjithnjë e më i pabalancuar, ndikimi nga migrimi në masë të madhe i refugjatëve dhe emigrantëve, si dhe luftërat, konfliktet dhe terrorizmi.

“Vendet po eksplorojnĂ« mĂ«nyrat e tyre pĂ«r t’u marrĂ« me kĂ«to sfida dhe kanĂ« parashtruar shumĂ« strategji dhe iniciativa tĂ« mira zhvillimi, por Ă«shtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« mbĂ«shtetet nĂ« njĂ« vend tĂ« vetĂ«m pĂ«r tĂ« menaxhuar ose zgjidhur problemet globale”, tha Xi, duke cituar ndĂ«rvarĂ«sinĂ« midis kombeve.

Vetëm duke harmonizuar politikat e tyre dhe duke integruar faktorët dhe burimet ekonomike në një shkallë globale, vendet mund të krijojnë sinergji për të promovuar paqen, stabilitetin dhe zhvillimin e përbashkët në botë, vuri në dukje ai.

“NĂ«n kĂ«to rrethana, bota mund tĂ« nxjerrĂ« mençuri dhe forcĂ« nga rruga e lashtĂ« e mĂ«ndafshit, e cila pĂ«rmban shpirtin e paqes dhe bashkĂ«punimit, hapjen dhe pĂ«rfshirjen, tĂ« mĂ«suarit reciprok dhe pĂ«rfitimin reciprok”, nĂ«nvizoi Xi.

Sipas presidentit Xi, edhe pse me prejardhje nga Kina, iniciativa e Brezit dhe Rrugës i takon të gjithë botës, ndërsa zhvillimi i saj shkon përtej rajoneve.

Ai e pĂ«rshkroi zhvillimin e Brezit dhe RrugĂ«s si njĂ« “markĂ« bashkĂ«punimi”, qĂ« Ă«shtĂ« e hapur dhe gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«se dhe njĂ« e mirĂ« publike globale e ofruar bashkĂ«risht nga tĂ« gjitha palĂ«t.

NĂ«n kornizĂ«n”NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«”, shpjegon Xi, tĂ« gjitha palĂ«t mund tĂ« bashkojnĂ« duart pĂ«r tĂ« pĂ«rmbushur sfidat globale nĂ« parimin e konsultimeve tĂ« gjera, kontributin e pĂ«rbashkĂ«t dhe pĂ«rfitimet e pĂ«rbashkĂ«ta.

Komunikata përfundimtare e lëshuar të hënën vonë theksoi dialogun, konsultimin dhe bashkëpunimin ndërmjet vendeve pjesëmarrëse. Nënshkruesit e dokumentit me pothuajse 2,200 fjalë u zotuan për të kundërshtuar të gjitha format e proteksionizmit, duke përfshirë edhe strukturën e Iniciativës së Brezit dhe Rrugës, e duke promovuar një sistem tregtar multilateral universal, të hapur, jodiskriminues dhe të barabartë.

Nisma bazohet në pesë shina kryesore: koordinimi i politikave, lidhjet e infrastrukturave dhe instalimeve , forcimi i financave , integrimi financiar dhe zgjerimi i lidhjeve mes popujve.

“NjĂ« Brez, njĂ« RrugĂ«” (OBOR), pĂ«rpjekja gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«se pĂ«r tĂ« rikthyer rrugĂ«t e vjetra tĂ« tregtisĂ« dhe pĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar transportin e mallrave nga Azia nĂ« EvropĂ« bĂ«ri bashkĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n tryezĂ« presidentin kinez, Xi Jinping , presidenti rus, Vladimir Putin, atĂ« turk Rexhep Taip Erdoan, kryeministra tĂ« disa vendeve, ai i ItalisĂ«, Paolo Gentiloni, i Greqisë  Alexis Cipras, mbi 100 ministra, ndĂ«r tĂ« cilĂ«t edhe ministri shqiptar i Transportit dhe InfrastrukturĂ«s, Sokol Dervishaj, krerĂ« tĂ« mbi 50 organizatave dhe rreth 1200 pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« rajoneve e vendeve tĂ« botĂ«s.

Vende si SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Veriut, që mendohej se nuk do të merrnin pjesë në këtë takim, dërguan delegacionet e tyre. Me këtë rast, Kina tregoi një forcë dhe aftësi të jashtëzakonshme organizimi.

Nisur nĂ« 2013, nisma “NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«”, parashikon investimin e miliarda dollarĂ«ve nga Kina nĂ« infrastrukturĂ« nĂ« vendet pĂ«rgjatĂ« rrugĂ«s sĂ« vjetĂ«r tĂ« MĂ«ndafshit qĂ« e lidh atĂ« me EuropĂ«n.

Ambicia është e pafund. Kina po shpenzon rreth 124 miliardë dollarë në mbi 60 vende që përfshihen nga ky brez. Takimi i samitit ka tërhequr numrin më të madh të personaliteteve të huaja në Pekin që nga Lojërat Olimpike në vitin 2008.

PĂ«rfitimet e pritshme janĂ« tĂ« njohura. Duke i lidhur vendet dhe rajonet qĂ« pĂ«rbĂ«jnĂ« rreth 60% tĂ« popullsisĂ« sĂ« botĂ«s dhe 30% tĂ« PBB-sĂ« botĂ«rore, Rruga e MĂ«ndafshit Ă«shtĂ« ‘projekti i shekullit’.

70,000 vende të reja pune, mundësi për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, si nga Azia dhe Evropa, për të hyrë në tregje të reja që sot nuk mund të jenë lehtësisht të arritshme. Por, arritja e këtyre potencialeve duhet të tejkalojë disa pengesa kryesore, ndër të cilat shpejtësinë e ngadaltë me të cilën lëvizin mallrat apo procedurat doganore, që kërkojnë një unifikim të tyre. Për shkak të procedurave të paunifikuara përgjatë vendeve të Rrugës së Mëndafshit, mallrat jo vetëm lëvizin ngadalë, por gjithashtu i nënshtrohen rritjes së kostove.

“NĂ« njĂ« botĂ« tĂ« ndĂ«rvarĂ«sisĂ« dhe sfidave nĂ« rritje, asnjĂ« vend nuk mund tĂ« trajtojĂ« sfidat, por edhe problemet e botĂ«s, vetĂ«”, tha presidenti Kinez Xi.

“ËshtĂ« shpresa jonĂ« nĂ«pĂ«rmjet zhvillimit tĂ« Brezit dhe RrugĂ«s, ne do tĂ« lĂ«shojmĂ« forca tĂ« reja ekonomike pĂ«r rritjen globale, do tĂ« ndĂ«rtojmĂ« platforma tĂ« reja pĂ«r zhvillimin global dhe do tĂ« ribalancojmĂ« globalizimin ekonomik nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« njerĂ«zit tĂ« lĂ«vizin mĂ« pranĂ« njĂ« komuniteti e fati tĂ« pĂ«rbashkĂ«t”, tha Xi nĂ« mbylljen e ngjarjes.

Pas përpjekjeve  të Kinës për të ndërtuar një rrugë moderne të Mëndafshit, është një program kreditimi me gjerësi të paparë, që do të ndihmojë ndërtimin e porteve, rrugëve dhe lidhjeve hekurudhore.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se iniciativa “NjĂ« brez njĂ« rrugĂ«’ Ă«shtĂ« “njĂ« qasje inovative”. UdhĂ«heqĂ«si rus e bĂ«ri kĂ«tĂ« deklaratĂ« gjatĂ« fjalĂ«s sĂ« tij nĂ« forumin e RrugĂ«s pĂ«r BashkĂ«punim NdĂ«rkombĂ«tar.

Gjatë punimeve të këtij forumi qeveria shqiptare e përfaqësuar nga ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Sokol Dervishaj  dhe Drejtori i Komitetit Kombëtar për Zhvillim dhe Reforma He Lifeng, nënshkruan Memorandumin e bashkëpunimit mes 2 shteteve, me fokus forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në fushat e transportit, infrastrukturës dhe aspektin financiar.

Ministri Dervishaj tha se marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kinës, janë në një nivel shumë të mirë politik, por duhet të bëhet më shumë në forcimin e raporteve ekonomike dhe në zhvillimin e projekteve infrastrukturore.

“Forumi i nivelit tĂ« lartĂ«, “NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«”, Ă«shtĂ« jashtĂ«zakonisht i rĂ«ndĂ«sishĂ«m dhe i vlerĂ«suar edhe nga pjesĂ«marrja e personaliteteve tĂ« shumta, si presidentĂ« dhe kryeministra nga shumĂ« vende tĂ« botĂ«s. NĂ« kĂ«tĂ« proces tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m bĂ«n pjesĂ« edhe ShqipĂ«ria, ku ne sapo kemi firmosur Memorandumin e BashkĂ«punimit me palĂ«n kineze pĂ«r kĂ«tĂ« nisĂ«m. Ky memorandum, shĂ«non njĂ« hap pĂ«rpara pĂ«r mĂ«nyrĂ«n si do tĂ« funksionojĂ« marrĂ«dhĂ«nia jonĂ« nĂ« kĂ«tĂ« forum, sidomos me financuesit duke filluar nga Kina, por edhe nga bankat e ndryshme qĂ« i janĂ« bashkuar kĂ«tij procesi me projekte konkrete. ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« pjesĂ« dhe pĂ«rfituese e disa iniciativave, ku mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja Ă«shtĂ« Procesi i Berlinit dhe Konektivitetit pĂ«r Ballkanin PerĂ«ndimor”, tha Dervishaj.

Sipas tij, shumĂ« shpejt do tĂ« kemi projekte konkrete, tĂ« cilat pĂ«rveç financimit do tĂ« kĂ«rkojnĂ« dhe studime tĂ« sakta fizibiliteti pĂ«r tĂ« vijuar mĂ« tej me procesin e implementimit. “ShqipĂ«ria Ă«shtĂ« njĂ« aktor serioz sa i takon bashkĂ«punimit ekonomik. Ky forum sikurse u dĂ«gjua dhe nga presidenti kinez Xi Jingpin, pĂ«rveç aspektit infrastrukturor, rrugor, hekurudhor e detar, Ă«shtĂ« njĂ« projekt qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me rritjen e paqes, sigurisĂ«, komunikimit dhe gjithĂ«pĂ«rfshirjen e tĂ« gjithĂ« aktorĂ«ve ndĂ«rkombĂ«tar ku kalon rruga e lashtĂ« e mĂ«ndafshit. Sepse zhvillimi infrastrukturor, nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« vetĂ«m me zhvillim ekonomik, por edhe me impaktin e jashtĂ«zakonshĂ«m social dhe tĂ« afrimit tĂ« popujve”, theksoi ai.

Memorandumi i bashkëpunimit, përmban 7 pika, si fuqizimi ekonomik i dy vendeve, forcimi i bashkëpunimit në aspektet e zhvillimit të infrastrukturës, transportit etj.

Kina lajmĂ«roi mbajtjen e forumit tĂ« dytĂ« “NjĂ« brez njĂ« rrugĂ«”nĂ« vitin 2019.  “Ne kemi çdo arsye tĂ« jemi tĂ« sigurt nĂ« tĂ« ardhmen e Brezit dhe RrugĂ«s”, tha presidenti kinez Xi. “Ka ende njĂ« rrugĂ« tĂ« gjatĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rshkruar. Sipas Xi, ‘NjĂ« brez, njĂ« rrugĂ«’ Ă«shtĂ« njĂ« ndĂ«rmarrje afatgjatĂ«. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…