Home Aktualitet Një pamje e bukur nga Liqeni i Pogradecit nën dëborë

Një pamje e bukur nga Liqeni i Pogradecit nën dëborë

2 min read
0
579

TIRANË, 4 Mars/ATSH/- Reshjet e dĂ«borĂ«s qĂ« kanĂ« pĂ«rfshirĂ« gjithĂ« vendin, i kanĂ« shtuar magjinĂ« qytetit tĂ« Pogradecit.

PĂ«rmes rrjetit social “Facebook”, Kryeministri Edi Rama shpĂ«rndau sot njĂ« fotografi ku Liqeni i Pogradecit shpaloset madhĂ«shtor nĂ«n pushtetin e dĂ«borĂ«s. “MirĂ«mĂ«ngjes dhe me kĂ«tĂ« pamje tĂ« bukur nga Liqeni i Pogradecit, ju uroj njĂ« tĂ« diel tĂ« qetĂ«”, shkruan Rama.

Në fillim të shkurtit, Shqipëria dorëzoi Dosjen e Kandidimit të rajonit të Liqenit të Ohrit si Trashëgimi Natyrore dhe Kulturore në Listën e Trashëgimisë Botërore.

Pas një pune të gjatë përgatitore, e gjithë dosja voluminoze, me vlerat e pamohueshme natyrore dhe kulturore të liqenit është tashmë në Qendrën e UNESCO-s në Paris, në pritje të miratimit nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore.

Përgatitja e dosjes nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit u realizua nëpërmjet një procesi gjithëpërfshirës në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Kulturës, ekspertët e fushave respektive, institucioneve lokale dhe pushtetit vendor.

Ndërsa Plani i Menaxhimit të rajonit të Liqenit të Ohrit, do të kontribuojë në ruajtjen e trashëgimisë natyrore dhe kulturore të zonës, duke siguruar bashkëpunim dhe shkëmbim eksperience në kontekstin ndërkufitar./m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…