Home Art, Kulture dhe Argetim NjĂ« portret nga Gazmend Freitag pĂ«r Çun Lajçin

NjĂ« portret nga Gazmend Freitag pĂ«r Çun Lajçin

1 min read
0
172

TIRANË, 23 NĂ«ntor/ATSH- Piktori i njohur shqiptar Gazmend Freitag, vazhdon tĂ« shprehĂ« ndjesinĂ« shpirtĂ«rore tĂ« autorit ambicioz.

Emri i tij ka mbi një dekadë që udhëton nëpër botë nëpërmjet tablosh befasuese, ku problemet e mprehta sociale që e shqetësojnë dhe e privojnë sot botën njerezore, kanë gjetur te peneli i piktorit bisturinë e së vërtetës së dhimbshme.

SĂ« fundi ai ka pikturuar edhe portretin e aktorit tĂ« njohur shqiptar Çun Lajçi.

Lajçi mbetet ndër personazhet kryesore të kulturës shqiptare.

Së fundmi ai pati një tragjedi familjare, qe ka bërë që qytetarët dhe artdashësit ta kthehin kokën nga ai dhe ta shohin edhe njëherë shpirtin e tij njerëzor e artistik, për ta ngushëlluar atë. /a.ke/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Megi Zonja
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…