Home Bota NORVEGJI – Nominimi i Trump pĂ«r Nobelin e Paqes njĂ« “fake news”

NORVEGJI – Nominimi i Trump pĂ«r Nobelin e Paqes njĂ« “fake news”

2 min read
0
176
donald trump

OSLO, 28 shkurt /ATSH-DPA/ – Nominimi kĂ«tĂ« vit i presidentit amerikan, Donald Trump si kandidat pĂ«r çmimin Nobel pĂ«r Paqen ishte “fake”, njoftoi sot njĂ« anĂ«tar i komitetit tĂ« kĂ«tij çmimi.

“PĂ«rsa i pĂ«rket nominimit tĂ« presidenti amerikan, mund tĂ« them se kemi arsye tĂ« mira tĂ« besojmĂ« se Ă«shtĂ« njĂ« ‘fake’ nominim”, deklaroi dje, Olav Njolstad, sekretari i Komitetit tĂ« Nobelit pĂ«r televizionin publik norvegjez, NRK.

PĂ«r kĂ«tĂ« Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« edhe njĂ« padi nĂ« polici, tha ai nĂ« lidhje nominimin ‘fake’, por nuk dha mĂ« shumĂ« detaje.

“Gjithsej janĂ« bĂ«rĂ« 329 nominime pĂ«r çmimin Nobel tĂ« Paqes pĂ«r vitin 2018”, njoftoi komiteti i kĂ«tij çmimi me qendĂ«r nĂ« Norvegji.

Këto 329 nominime, përbëhen nga 217 individë dhe 112 organizata dhe ky është numri i dytë më i lartë i arritur deri më sot.

Nobeli i Paqes, i është dhënë për herë të parë në vitin 1901, është dhënë nga shpikësi suedez i dinamitit, Alfred Nobel./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…