Home Lajme Nga Vendi Paratë e krimit po futen në ekonominë shqiptare

Paratë e krimit po futen në ekonominë shqiptare

3 min read
0
597

TIRANË, 3 Mars /ATSH- I. Vata/ – Krimi ka marrĂ« pĂ«rmasa nĂ« ShqipĂ«ri dhe paratĂ« e krimit po futen nĂ« ekonominĂ« shqiptare, deklaroi sot kryetari i PartisĂ« Demokratike, Lulzim Basha, nĂ« njĂ« konferencĂ« pĂ«r mediat nĂ« selinĂ« e PD-sĂ«.

Duke ju referuar rastit të një dite më parë, ku qytetari nga Fieri, Agur Vrenozi humbi jetën duke mbrojtur pronën e tij, Basha tha se cikli i krimit në Shqipëri po thellohet dhe prona është në mëshirë të fatit.

MĂ« tej, Basha shtoi se “javĂ«n e fundit po shohim natyrĂ«n e vĂ«rtetĂ« tĂ« krimit nĂ« ShqipĂ«ri, drogĂ« lumĂ« drejt EuropĂ«s, grabitje me armĂ« drejt bizneseve, vrasje mafioze dhe pĂ«rplasje bandash nĂ« mes tĂ« ditĂ«s. Tani pĂ«r tĂ« gjithĂ« popullin po bĂ«het e qartĂ« se cikli i krimit po thellohet, ashtu siç kishte paralajmĂ«ruar opozita”.

Krimi po merr pĂ«rmasa, nga grupe tĂ« vogla, ai po kalon nĂ« grupe tĂ« organizuara tĂ« trafikut ndĂ«rkombĂ«tar, siç ishte rasti i drogĂ«s sĂ« kapur prej 613 kg kokainĂ«, tha Basha, duke shprehur dyshimin se “nuk mund tĂ« kishte ardhur nĂ« ShqipĂ«ri pa garanci politike”.

Po ashtu, Basha tha se paratĂ« e krimit po futen nĂ« ekonomi. “Bumin e ndĂ«rtimeve nĂ« TiranĂ«. Bankat me pronarĂ« offshore qĂ« po blejnĂ« bankat e tjera. Projekti i famshĂ«m PPP tĂ« 1 miliard dollarĂ«ve, janĂ« tĂ« kapura dhe tĂ« financuara nga paraja e zezĂ« e krimit dhe e drogĂ«s” tha Basha.

/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…