Home Bota PARIS – Macron: Qeveria e re gjermane njĂ« lajm i mirĂ« pĂ«r EuropĂ«n

PARIS – Macron: Qeveria e re gjermane njĂ« lajm i mirĂ« pĂ«r EuropĂ«n

1 min read
0
1,081

PARIS, 4 mars /ATSH-ANSA/ – Presidenti francez, Emmanuel Macron pĂ«rshĂ«ndeti sot miratimin e socialdemokratĂ«ve gjermanĂ« tĂ« SPD-sĂ« pĂ«r t’i hapur rrugĂ«n njĂ« qeverie tĂ« re koalicioni me konservatorĂ«t e CDU-sĂ« sĂ« kancelares Angela Merkel.

“Presidenti i RepublikĂ«s pĂ«rshĂ«ndet votimin e SPD-sĂ«. Ky Ă«shtĂ« njĂ« lajm i mirĂ« pĂ«r EuropĂ«n”, thuhet nĂ« komunikatĂ«n e rastit tĂ« ElizesĂ«.

”Franca dhe Gjermania do tĂ« punojnĂ« sĂ« bashku gjatĂ« javĂ«ve tĂ« ardhshme pĂ«r iniciative tĂ« reja si edhe pĂ«r tĂ« çuar pĂ«rpara projektin europian”, theksohet nĂ« komunikatĂ«.

Macron i ka dërguar edhe një mesazh personal Merkelit si edhe liderit të përkohshëm të SPD-së, Olaf Scholz./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…