Home Bota PARIS – Stuhia ”Eleanor”, me erĂ«ra 120 kilometra nĂ« orĂ«, pĂ«rfshin gjysmĂ«n e FrancĂ«s

PARIS – Stuhia ”Eleanor”, me erĂ«ra 120 kilometra nĂ« orĂ«, pĂ«rfshin gjysmĂ«n e FrancĂ«s

2 min read
0
272

PARIS, 3 janar /ATSH-AFP/ – Stuhia ”Eleanor”, qĂ« pritet tĂ« godasĂ« gjysmĂ«n e FrancĂ«s, preku sot nĂ« mĂ«ngjes BretanjĂ«n, La Manshin, veriun dhe rajonin parizian me erĂ«ra tĂ« forta lokale qĂ« kalojnĂ« 120 kilometra nĂ« orĂ« me drejtim verilindje, njoftoi Meteo-France.

Përballë kësaj stuhie që vinte nga veriu i Irlandës, 47 rajone franceze janë vënë në alarm portokalli.

PĂ«r shkak tĂ« kĂ«saj stuhie, qarkullimi i rulotĂ«ve, i automjeteve qĂ« tĂ«rheqin rimorkio, i automjeteve transportuese qĂ« janĂ« bosh, i motorĂ«ve dhe kalimtarĂ«ve Ă«shtĂ« i ndaluar nĂ« zona veçanĂ«risht tĂ« ekspozuara siç janĂ« Ura e NormandisĂ« dhe rruga “Grand Canal”.

Rreth 15 000 banesa ishin pa elektricitet në fillim të mëngjesit në Nord-Pas-de-Calais (Veri).

”Eleanora” do tĂ« vazhdojĂ« rrugĂ«n e saj sot drejt verilindjes sĂ« vendit dhe KorsikĂ«s, kur pritet tĂ« ketĂ« erĂ«ra qĂ« arrijnĂ« deri nĂ« 200 kilometra nĂ« orĂ«.

”Eleanora” Ă«shtĂ« stuhia e katĂ«rt qĂ« prek vendin qĂ« prej fillimit tĂ« dhjetorit, pas stuhive ”Ana”, ”Bruno” dhe ”Carmen”./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…