Home Bota PARIS – StuhitĂ« godasin EvropĂ«n PerĂ«ndimore, njĂ« i vdekur nĂ« FrancĂ«

PARIS – StuhitĂ« godasin EvropĂ«n PerĂ«ndimore, njĂ« i vdekur nĂ« FrancĂ«

2 min read
0
263

PARIS, 3 janar /ATSH-DPA/ – TĂ« paktĂ«n njĂ« person ka vdekur dhe 15 tĂ« tjerĂ« janĂ« plagosur sot nĂ« FrancĂ« pasi vendi u godit nga pjesa mĂ« e fortĂ« e stuhisĂ« qĂ« erdhi gjatĂ« mbrĂ«mjes nga Atlantiku duke goditur gjithashtu IrlandĂ«n, BritaninĂ«, GjermaninĂ« dhe HolandĂ«n.

Në Gjermani, erërat arritën shpejtësinë 120 kilometra në orë duke prekur pjesën jugperëndimore, duke çregulluar trafikun ujor, si dhe duke bllokuar dy aeroporte në kufirin gjermano-francez.

Kompania franceze e hekurudhave, SNCF, njoftoi se trenat rajonalë nuk po punonin në zonën e Normandisë dhe rajonin e Alzasës.

Në Francë dhe Irlandë, punonjësit e elektricitetit po punojnë që të rikthejnë energjinë për qindra shtëpi.

Rreth 225 000 familje franceze kishin mbetur pa energji ndërsa në Irlandë rreth 134 000 familje kishin mbetur pa energji.

Në Irlandën e Veriut 20 000 godina kanë mbetur pa energji.

Në Holandë, rreth 200 fluturime u anuluan, ndërsa trenat po lëvizin me shpejtësi të reduktuar.

PĂ«r t’i paraprirĂ« njĂ« pĂ«rmbytje tĂ« mundshme, diga nĂ« Detin e Veriut Ă«shtĂ« aktivizuar gjithashtu, hera e parĂ« qĂ« prej stuhisĂ« sĂ« vitit 2014./ /G.S/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…