Home Lajme Nga Vendi Përfaqësuesja e Bankës Botërore, mbjell pemën e saj në Tiranë

Përfaqësuesja e Bankës Botërore, mbjell pemën e saj në Tiranë

6 min read
0
566

TIRANË, 3 Mars /ATSH/ -PĂ«rfaqĂ«suesja e BankĂ«s BotĂ«rore nĂ« ShqipĂ«ri, Maryam Salim, iu bashkua nismĂ«s pĂ«r mbjelljen e pemĂ«ve nĂ« liqenin e FarkĂ«s dhe u shpreh e kĂ«naqur pĂ«r ndryshimet qĂ« po ndodhin nĂ« TiranĂ«, sidomos pĂ«r vizionin qĂ« ka pĂ«rqafuar kryeqyteti.

“Kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse njerĂ«zit duan tĂ« vijnĂ« nĂ« TiranĂ«, pse duan tĂ« vijnĂ« nĂ« ShqipĂ«ri. Ky Ă«shtĂ« vizioni qĂ« ata duan tĂ« shohin, qĂ« duhet pĂ«rqafuar, kur mendon si tĂ« thithĂ«sh investitorĂ«, por gjithashtu edhe mentaliteti i duhur pĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e zgjerimit tĂ« BE-sĂ«. Ky Ă«shtĂ« vizioni qĂ« ata duan tĂ« shohin dhe kjo Ă«shtĂ« arsyeja pse pasqyroheni nĂ« “The Economist”, si edhe pse gjithkush do tĂ« vijĂ« pĂ«r ta vizituar”, tha Salim, teksa sĂ« bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj dhe pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« KorporatĂ«s NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« Financave (IFC), mbolli disa pemĂ« nĂ« parkun e liqenit tĂ« FarkĂ«s.

Kreu i BashkisĂ« sĂ« TiranĂ«s Erion Veliaj, falenderoi BankĂ«n BotĂ«rore dhe KorporatĂ«n NdĂ«rkombĂ«tare tĂ« Financave pĂ«r kontributin qĂ« japin nĂ« ShqipĂ«ri, ashtu edhe pĂ«r pemĂ«t qĂ« i kanĂ« dhuruar qytetit tĂ« TiranĂ«s. “Kjo punĂ« nuk bĂ«het vetĂ«m. Shprehja shqiptare: “Trimi i mirĂ« me shokĂ« shumĂ«â€ vlen mĂ« shumĂ« se çdo gjĂ« tjetĂ«r pĂ«r aksionin tonĂ« tĂ« gjelbĂ«rimit. Ndaj, e falenderoj mĂ« gjithĂ« zemĂ«r IFC-nĂ« dhe BankĂ«n BotĂ«rore sepse janĂ« jo vetĂ«m operatorĂ« tĂ« mĂ«dhenj tĂ« zhvillimit nĂ« ShqipĂ«ri, por edhe tĂ« zhvillimit tĂ« qĂ«ndrueshĂ«m, pĂ«r investime afatgjata nĂ« natyrĂ«, mjedis, gjelbĂ«rim”, tha ai.

Veliaj theksoi se  ka ardhur koha tĂ« mos mendojmĂ« mĂ« shumĂ« pĂ«r zgjedhjet e ardhshme, se sa pĂ«r gjeneratĂ«n e ardhshme. “Ndaj, u bĂ«ri thirrje qytetarĂ«ve qĂ« tĂ« shfrytĂ«zojnĂ« ditĂ«t qĂ« kanĂ« mbetur deri nĂ« 21 Mars pĂ«r tĂ« mbjellĂ« dhe ata pemĂ«n e tyre, sidomos nĂ« raste festash e gĂ«zimesh. Po afron 7 marsi, njĂ« sebep tjetĂ«r pĂ«r tĂ« mbjellĂ« pĂ«r mĂ«suesit. Po afron 8 marsi, njĂ« sebep tjetĂ«r pĂ«r tĂ« mbjellĂ« pĂ«r nĂ«nat dhe pĂ«r motrat. Po afron 21 marsi, dita kur duam tĂ« kalojmĂ« rekordin tonĂ«, tĂ« 100 mijĂ« pemĂ«ve. KĂ«shtu qĂ«, cilido qoftĂ« sebepi, mbillni pemĂ«, jetĂ« dhe oksigjen”, shtoi Veliaj.

NdĂ«rsa, pĂ«rfaqĂ«suesja e IFC nĂ« ShqipĂ«ri, Laura Qorlazja, vlerĂ«soi vizionin e kryebashkiakut Veliaj pĂ«r ndĂ«rmarrjen e nismĂ«s pĂ«r shtimin e sipĂ«rfaqeve tĂ« gjelbra, duke krijuar njĂ« mjedis tĂ« shĂ«ndetshĂ«m pĂ«r brezat e ardhshĂ«m. “GjĂ«rat e vogla sjellin ndryshimet e mĂ«dha pĂ«r aq kohĂ« sa ka vizion dhe fokus, tĂ« cilĂ«n e vĂ«mĂ« re pĂ«rmes nismĂ«s tuaj pĂ«r ta mbjellĂ« TiranĂ«n. ËshtĂ« njĂ« gjĂ« e mirĂ« pĂ«r brezat e tanishĂ«m, por Ă«shtĂ« njĂ« gjĂ« akoma edhe mĂ« e mirĂ« pĂ«r brezat e ardhshĂ«m”, deklaroi ajo.

Ndërkohë, pas Ermal Mamaqit dhe Rezart Veleshnjes, Bes Kallaku  iu bashkua nismës së Bashkisë së Tiranës për shtimin e sipërfaqeve të gjelbra në kryeqytet./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Ilir Vata
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…