Home Bota POLONI – Kaczynski: Presidenti do ta nĂ«nshkruajĂ« ligjin e diskutueshĂ«m pĂ«r Holokaustin

POLONI – Kaczynski: Presidenti do ta nĂ«nshkruajĂ« ligjin e diskutueshĂ«m pĂ«r Holokaustin

2 min read
0
163

VARSHAVË, 3 shkurt /ATSH-AFP/ – Kreu i konservatorĂ«ve nĂ« pushtet, Jaroslaw Kaczynski u shpreh i bindur se presidenti, Andrzej Duda do ta dekretonte ligjin qĂ« ka tĂ« bĂ«jĂ« me Holokaustin, objekt i njĂ« mosmarrĂ«veshje diplomatike pĂ«r pĂ«rgjegjĂ«sitĂ« polake dhe lirinĂ« e debatit pĂ«r kĂ«tĂ« çështje.

Senati polak votoi javën e kaluar këtë ligj, destinuar për të mbrojtur imazhin e vendit, por që ka irrituar Izraelin dhe është bërë objekt serioz i paralajmërive dhe shqetësimeve nga Uashingtoni dhe Kievi, si dhe shumë organizatave hebreje dhe nga Këshilli Ndërkombëtar i Auschwitzit.

“Jam shumĂ« i bindur qĂ« presidenti Andrzej Duda do tĂ« ndjekĂ« rrugĂ«n qĂ« ka njoftuar tashmĂ«, domethĂ«nĂ« do ta nĂ«nshkruajĂ« kĂ«tĂ« projektligj”, deklaroi pĂ«r radion publike Jaroslaw Kaczynski konsideruar si nxitĂ«s i çdo vendimi politik tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« Poloni nĂ«n qeverinĂ« e partisĂ« sĂ« tij Ligj dhe DrejtĂ«si (PiS).

Sipas ligjit polak, presidenti disponon 21 ditë kohë për të vendosur për miratimin e një ligji, për të vendosur veto ose për ta dëguar në Gjykatën Kushtetuese.

NĂ« sytĂ« e konservatorĂ«ve, ligji do tĂ« pengojĂ« pĂ«rdorimin e shprehjes sĂ« gabuar “kampet polake tĂ« vdekjes” , qĂ« i referohen kampeve tĂ« vendosura nga nazistĂ«t gjermanĂ« nĂ« PoloninĂ« e pushtuar./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…