Home Bota PREHISTORI – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenĂ« e gjelbĂ«ruar dhe e populluar nga njerĂ«zit

PREHISTORI – ADN-ja tregon se Saharaja ka qenĂ« e gjelbĂ«ruar dhe e populluar nga njerĂ«zit

2 min read
0
601

ROMË, 2 mars /ATSH-ANSA/ – Dikur, rreth 12 000 dhe 5 000 vite mĂ« parĂ«, Saharaja ka qenĂ« e populluar dhe mbuluar me gjelbĂ«rim tĂ« dendur, sipas ADN-sĂ«, ku ndodhet e shkruar historia e migrimeve njerĂ«zrore nĂ«pĂ«rmjet asaj qĂ« sot Ă«shtĂ« njĂ« prej shkretĂ«tirave mĂ« tĂ« mĂ«dha nĂ« botĂ«, sipas njĂ« studimi tĂ« kryer nga njĂ« grup ndĂ«rkombĂ«tar bilogĂ«sh tĂ« drejtuar nga Fulvio Cruciani, i universitetit “Sapienza” nĂ« RomĂ« dhe qĂ« Ă«shtĂ« publikuar nĂ« revistĂ«n shkencore “Genome Biology”.

Për të rindërtuar rrugën e evoluimit njerëzor në Sahara, studiuesit kanë përdorur një teknikë moderne të segmentimit gjenetik, me të cilin kanë analizuar më shumë se tre milionë gërma të ADN-së në 104 individë.

Sipas autorëve të këtij kërkimi më shumë se 5 000 vite më parë, në periudhën e holocenit, Saharaja ishte një tokë pjellore dhe nuk përbënte një barrierë gjeografike për lëvizje të mudnshme në drejtim të brigjeve të Mesdheut.

PĂ«r Beniamino Trombetta, i departamentit tĂ« bioteknologjisĂ« “Charles Darwin” nĂ« “Sapienza” dhe bashkĂ«autor i kĂ«tij studimi, “kjo analizĂ« ka evidentuar spostime tĂ« konsiderueshme qĂ« kanĂ« ndodhur nĂ« tĂ« gjithĂ« pellgun e Mesdheut, qĂ« kanĂ« pĂ«rfshirĂ« lĂ«vizje antike tĂ« popullsisĂ« njerĂ«zore nga Europa nĂ« AfrikĂ« dhe anasjellas”.

“NjĂ« e dhĂ«nĂ« kjo qĂ« tregon se si kontaktet mes kĂ«tyre dy rajoneve kanĂ« ekzistuar qĂ« prej kohĂ«ve prehistorike”, pĂ«rfundoi ai./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…