Home Aktualitet Qeveria mbështet me 50% vlerën e implementimit dhe të certifikimit për fermat organike

Qeveria mbështet me 50% vlerën e implementimit dhe të certifikimit për fermat organike

1 min read
0
593

TIRANË, 4 Mars/ATSH/- PĂ«r fermerĂ«t qĂ« duan tĂ« rrisin vlerĂ«n e prodhimit bujqĂ«sor, por edhe tĂ« shtojnĂ« mundĂ«sinĂ« e shitjes dhe tĂ« eksportit tĂ« produktit tĂ« tyre, skema kombĂ«tare nĂ« bujqĂ«si mbĂ«shtet me 50% vlerĂ«n e implementimit dhe tĂ« certifikimit pĂ«r Global Gap apo fermat organike.

PĂ«rmes njĂ« postimi nĂ« rrjetin social “Facebook”, ministri i BujqĂ«sisĂ« dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, ftoi sot fermerĂ«t qĂ« tĂ« aplikojnĂ« nĂ« njĂ« nga 36 zyrat rajonale tĂ« bujqĂ«sisĂ« brenda 28 marsit.

“Aplikimi Ă«shtĂ« i thjeshtĂ«, me 0 dokumente aplikoni nĂ« njĂ« nga 36 zyrat rajonale tĂ« bujqĂ«sisĂ« brenda 28 marsit”, shkruan Peleshi.

Regjistrimi i fermerëve në agropika ka filluar në datën 28 shkurt dhe do të qëndrojë e hapur për 1 muaj./m.m//e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…