Home Ceshtjet Sociale Rama: Askush nuk e merr peng reformën në arsim

Rama: Askush nuk e merr peng reformën në arsim

7 min read
1
158

TIRANE, 14 Shkurt/ATSH-Z.Tosku/-NĂ« pĂ«rgjigje tĂ« ankesave tĂ« disa profesorĂ«ve nĂ« Universitetin e TiranĂ«s lidhur me vonesat nĂ« paga si dhe mungesĂ«n e akteve nĂ«nligjore pĂ«r ligjin e arsimit tĂ« lartĂ«,  Kryeministri i vendit, Edi Rama dhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla zhvilluan sot njĂ« takim me senatin e Universitetit pĂ«r t’u pĂ«rballur me problematikat pĂ«r tĂ« cilat kĂ«to tĂ« fundit pretendonin se ishin çështje ku qeveria kishte pjesĂ«n e fajit.

Kryeministri i vendit theksoi se qeveria monitoron universitetin, por nuk e qeveris më atë ndaj ai përgënjeshtroi të gjitha akuzat ndaj tij.

Sipas Ramës, problemet në universitet nuk vijnë si pasojë e mungesës së akteve nënligjore për të cilat ai deklaroi se janë realizuar në masën e 80% ndërsa shtoi se po punohet me pjesën tjetër. Lidhur me vonesat e pagave të profesorëve, Rama tha se kjo e fundit përbën një shembull shumë të qartë që reforma në arsim është sfida të cilën qeveria e ka kthyer në legjislacion.

“Askush nuk e merr peng reformĂ«n nĂ« arsim, as me shfaqje as me firma, as me shqetĂ«sime sado legjitime te jenĂ«. Problemi themelor qĂ« universiteti ka sot Ă«shtĂ« me vetveten dhe as me qeverinĂ« as me ligjin. Me veten sepse Universiteti i TiranĂ«s ka autonomi tĂ« zgjeruar dhe tĂ« vendosĂ« mbi çështjet e administrimit”, tha Rama. I vetmi debat nĂ« qeveri sipas RamĂ«s lidhur me universitetet qĂ« u shoqĂ«rua me kundĂ«rshti ishte ajo mes MinistrisĂ« sĂ« Arsimit dhe asaj tĂ« Financave pĂ«r grantin e pakushtĂ«zuar tĂ« trashĂ«guar,  pĂ«r tĂ« cilin ai deklaroi se mori disa ditĂ« pĂ«r t’u vendosur.

“U deshĂ«n disa ditĂ« pĂ«r tĂ« hapur rrugĂ«n e zgjidhjes,  fondet e universiteteve trashĂ«gohen dhe nuk varen nga Ministria e Financave. ËshtĂ« shumĂ« e rĂ«ndĂ«sishme qĂ« çdo debat brenda qeverisĂ« tĂ« shkojĂ« deri nĂ« fund”, tha ai.

Rama tha gjithashtu se, ka marrë fund koha kur universitetet publike financoheshin vetëm për faktin se ishin të tilla por tanimë sipas tij, kjo e fundit do të merret në bazë të performancës dhe konkurrencës edhe me universitetet private. Sakaq, ai tha se qeveria sulmohet për tarifat në universitet por kjo e fundit nuk vendos asgjë pasi ato i vendos vetë universiteti.

Ai preku edhe çështjen e vonesës së akteve nënligjore për të cilat siguroi se ka ardhur si pasoje e pajtueshmërisë së mjaftueshme me vetë profesoriatin.

“Aktet nĂ«nligjore kanĂ« marrĂ« kohĂ«n e tyre sepse Ă«shtĂ« kĂ«rkuar pajtueshmĂ«ri e mjaftueshme me vetĂ« profesoriatin. AsnjĂ« akt nĂ«nligjor sot qĂ« flasim nuk mungon pĂ«r tĂ« ushtruar tĂ« gjithĂ« pushtetin qĂ« jep autonomia. 80% e tyre janĂ« miratuar ndĂ«rsa ka mbetur shumĂ« pak”, theksoi ndĂ«r tĂ« tjera ai.

Rama nuk harroi t’i kujtonte UT-sĂ« se nga akreditimi qĂ« ju bĂ« universiteteve nĂ« vend nga agjencia prestigjioze britanike, ky universitet doli i fundit lidhur me standardet e cilĂ«sisĂ«.

“BĂ«mĂ« akreditimin e Universitetit tĂ« TiranĂ«s dhe ky i fundit nuk doli mirĂ«. Sfida Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« testimin tjetĂ«r çështjet e ngritura tĂ« jenĂ« tĂ« adresuara”, pĂ«rfundoi Rama. Edhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se nga ligji i arsimit tĂ« lartĂ« nuk pĂ«rbĂ«n asnjĂ« pengesĂ« pĂ«r universitete ndĂ«rsa deklaroi se brenda shkurtit do tĂ« pĂ«rmbyllet procesi i akteve nĂ«nligjore.

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se nuk ka asnjë pengesë që vjen nga ligji i arsimit të lartë ndërsa theksoi se problemet e universitetit nuk lidhen me aktet nënligjore.  Ajo tha se brenda shkurtit do të publikohen te gjitha aktet nënligjore. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Zina Tosku
Load More In Ceshtjet Sociale
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…