Home Kryesor Rama: E ardhmja europiane e Shqipërisë, një amanet që ne do e çojmë përpara në sajë të reformave

Rama: E ardhmja europiane e Shqipërisë, një amanet që ne do e çojmë përpara në sajë të reformave

5 min read
0
297

rama-2TIRANE, 27 Nentor/ATSH/-“Teksti final i Komisionit Europian edhe sikur tĂ« ketĂ« 20 kushte tĂ« reja, nuk do tĂ« ketĂ« asnjĂ« lidhje me fletĂ«rrufetĂ« e PD-sĂ« dhe deputetĂ«t qĂ« flasin nĂ« titull personal qĂ« nuk kanĂ« mandat nga askush”, deklaroi sot nĂ« mbrĂ«mje Kryeministri Edi Rama.

NĂ« rubrikĂ«n “Komunikimi i JavĂ«s” nĂ« rrjetin social Facebook, shefi i qeverisĂ« u ndal tek deklarata e oak ditĂ«ve mĂ« parĂ« nĂ« TiranĂ« tĂ« deputetit gjerman Gunther Krichbaum lidhur me procesin e integrimit tĂ« ShqipĂ«risĂ« nĂ« BE.

Sipas RamĂ«s, “ata thjesht shfrytĂ«zojnĂ« rastin pĂ«r ta pĂ«rdorur edhe vendin tonĂ« si ushqim pĂ«r populizmin e tyre”.

“ Mund tĂ« shtrembĂ«rojnĂ« hapur konstatimin e KE dhe mund tĂ« gjejnĂ« nĂ« mediat shqiptare njĂ« akses qĂ« nĂ« vendet e tyre as nuk e imagjinojnĂ«. PĂ«rveç njĂ« grushti hiri qĂ« i japin Saliut nuk kanĂ« ç’ti bĂ«jnĂ« ShqipĂ«risĂ«. Ata flasin nĂ« titull personal, nuk kanĂ« mandat nga askush”, tha Rama.

Kreu i Ekzekutivit nënvizoi se pa u zbatuar Vettingu, nuk do të ketë hapje të negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian ndërsa tha se ky nuk është momenti që ndërkombëtarët të shprehen për kushtet e Shqipërisë.

“KĂ«ta zĂ«ra pĂ«rkojnĂ« me bllokimin qĂ« i ka bĂ«rĂ« Shqupi Vettingut, por nuk pĂ«rkojnĂ« me asnjĂ« mendim ndĂ«rkombĂ«tar. Parlamentit tĂ« BE do ti duhet tĂ« shprehet vetĂ«m kur tĂ« jetĂ« momenti pĂ«r tĂ« pĂ«rcaktuar njĂ« datĂ«. Ne nuk jemi nĂ« momentin e pĂ«rcaktimit tĂ« datĂ«s, ky Ă«shtĂ« momenti pĂ«r tĂ« nisur pĂ«rgatitjet pĂ«r tryezat e negocimit. NĂ« kĂ«tĂ« moment ka rĂ«ndĂ«si vetĂ«m se çfarĂ« do tĂ« thotĂ« nĂ« mes tĂ« dhjetorit KĂ«shilli Evropian”, sqaroi Rama.

Por ai vijoi më tej duke vënë në dukje se çështja është nëse ajo tryezë do ta mirëpresë negocimin apo jo, kjo mbetet për tu parë.

“Dua tu siguroj  tĂ« gjithĂ«ve se edhe sikur tĂ« shtohen kushte tĂ« tjera teksti final nuk do tĂ« letĂ« lidhje me ato qĂ« thotĂ« PD. ShqipĂ«ria ka parĂ« gjithnjĂ« nĂ« historinĂ« e saj dallkaukĂ« tĂ« tillĂ«. NjerĂ«z qĂ« kanĂ« bashkĂ«punuar me dreqin e tĂ« birin pĂ«r tĂ« mos e lĂ«nĂ« ShqipĂ«rinĂ« tĂ« ecĂ«. KĂ«ta nuk janĂ« as tĂ« parĂ«t e as tĂ« fundit qĂ« e bĂ«jnĂ« kĂ«tĂ«”, deklaroi Rama.

Kryeministri theksoi se e ardhmja europiane e Shqipërisë është një amanet që me çdo kusht do të realizohet në sajë të reformave që do të ndërmerren.

‘’ShqipĂ«ria Europiane nuk Ă«shtĂ« njĂ« Ă«ndĂ«rr me sy hapur e kĂ«tij vendi, por Ă«shtĂ« njĂ« amanet qĂ« ne do e çojmĂ« pĂ«rpara me njerĂ«zit e zakonshĂ«m tĂ« kĂ«tij vendi nĂ« sajĂ« tĂ« reformave qĂ« do tĂ« ndĂ«rmarrim’’, pĂ«rfundoi kryeministri Rama.

/a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…