Home Aktualitet Reforma e zgjidhjes së pronësisë, qeveria përgatit skemën e veprimit për pronat në bregdet

Reforma e zgjidhjes së pronësisë, qeveria përgatit skemën e veprimit për pronat në bregdet

6 min read
0
682
Kreu i ALUIZNIT, Artan Lame (Arkiv)

TIRANË, 3 Mars/ATSH/ – Qeveria mbetet e angazhuar tĂ« vijojĂ« me zgjidhjen dhe stabilizimin e pronĂ«sisĂ«, duke e konsideruar si njĂ« ndĂ«r pikat kyçe pĂ«r zhvillimin ekonomik tĂ« vendit.

Kryetari i Agjencisë së Legalizimit (ALUIZNI), Artan Lame në një deklaratë për media theksoi se reforma e zgjidhjes së pronësisë do të vijojë edhe në këtë mandat, ndërsa e ka cilësuar momentin në të cilin është reforma, si më të vështirin, për shkak të përplasjes së interesave të gjithë abuzuesve.

Lame bĂ«ri tĂ« ditur se qeveria po pĂ«rgatit njĂ« skemĂ« veprimi pĂ«r pronat nĂ« zonat bregdetare, “pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund procesit tĂ« turpshĂ«m” tĂ« grabitjes sĂ« tyre.

“Qeveria po pĂ«rgatit skemĂ« veprimi si nevojĂ« pĂ«r tĂ« sqaruar problematikat me pronat nĂ« zonat bregdetare tĂ« vendit, me atĂ« pjesĂ« qĂ« lidhet me ndarjen e kĂ«tyre zonave nĂ« mĂ«nyrĂ« abuzive. Qeveria synon t’i japĂ« fund kĂ«tij procesi tĂ« turpshĂ«m dhe t’i rikthejĂ« shtetit pronat e grabitura nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ«. Prona, qĂ« duke u rigrupuar do tĂ« ketĂ« destinacion tĂ« qartĂ«, pĂ«rdorimin nĂ« procesin e kompensimit tĂ« ish pronarĂ«ve dhe investimeve nĂ« turizĂ«m. Nga ky fenomen zhvatje ka vuajtur e gjithĂ« zona bregdetare e vendit, si, Velipoja, Lezha, ShĂ«ngjini, Kune Vain, Ishull LezhĂ«, Gjiri i Lalzit, Spille nĂ« KavajĂ«, Seman, NartĂ«, Orikum dhe tĂ« gjithĂ« bregdetin e RivierĂ«s nĂ« pĂ«rgjithĂ«si nĂ« jug. JanĂ« ndarĂ« duke i konsideruar si toka bujqĂ«sore zona e rĂ«rĂ«s e plazheve, brezit pyjor tĂ« bregdetit, kĂ«netat, ligatinat, moçalet. JanĂ« ndĂ«rruar zĂ«rat kadastralĂ«â€, tha Lame.

Sipas tij, procesi qĂ« do tĂ« zhvillojĂ« qeveria kĂ«to ditĂ«, pĂ«rmes disa institucioneve shtetĂ«rore, do tĂ« bĂ«jĂ« ‘krehje’ tĂ« vendimmarrjeve abuzive, pĂ«rgjatĂ« tĂ« gjithĂ« vijĂ«s bregdetare, pĂ«r t’a çliruar atĂ« nga ngĂ«rçi pronĂ«sor. “KĂ«tij procesi do t’i nĂ«nshtrohen edhe 30 mijĂ« parcela pĂ«rgjatĂ« tĂ« gjithĂ« bregdetit shqiptar”, deklaroi Lame.

Ai vuri në dukje se për shkak të këtij aksioni të qeverisë, ditët e fundit është vënë re që abuzuesit e këtyre pronave, të kapur nga paniku i zbulimeve të bëra, po mundohen të humbasin gjurmët e krimit duke shitur e rishitur, apo copëzuar këto parcela të përfituara në rrugë të paligjshme.

Në këto kushte, Lame u bëri apel qytetarëve që në padijeni mund të bien në kurthe të tilla, të tregohen të kujdesshëm gjatë blerjes së tokave apo pronave në zonat bregdetare.

“Pas tyre duhet tĂ« keni parasysh qĂ« fshihen njerĂ«z apo ish funksionarĂ« qĂ« kanĂ« pĂ«rfituar prona nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« paligjshme dhe tani nĂ« panikun e zbulimit, pĂ«rpiqen t’i heqin qafe me çdo lloj çmimi”, bĂ«ri tĂ« ditur ai.

Kreu i ALUIZNI-t, Lame po ashtu u bëri thirrje qytetarëve të interesohen pranë zyrave të urbanizimit në bashki, nëse në këto zona parashikohen zhvillime apo jo. Nëse, tha ai, planet rregulluese në këto zona nuk parashikojnë zhvillime, atëherë mos i blini./a.gjonaj/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…