Home Art, Kulture dhe Argetim Restaurimi i “Mbledhja e KryeĂ«ngjĂ«jve”, Kumbaro: PunĂ« qĂ« mahnit

Restaurimi i “Mbledhja e KryeĂ«ngjĂ«jve”, Kumbaro: PunĂ« qĂ« mahnit

5 min read
0
188
TIRANE,26 Shkurt/ATSH/ – Zbulimi i veprave me vlera kulturore dhe mirĂ«mbajtja e tyre Ă«shtĂ« nĂ« fokus tĂ« ministrisĂ« sĂ« KulturĂ«s dhe tĂ« specialistĂ«ve nĂ« çdo skaj tĂ« ShqipĂ«risĂ«. KĂ«to vepra po nxirren nga rreziku i harresĂ«s pĂ«r tu bĂ«rĂ« tĂ« aksesueshme dhe tĂ« prekshme pĂ«r vizitorĂ«t vendas dhe tĂ« huaj me qĂ«llim promovimin e tyre si dhe pĂ«r tu njohur mĂ« nga afĂ«r me historinĂ« dhe vlerat qĂ« ato kanĂ« nĂ« trashĂ«giminĂ« tonĂ« kulturore.
Ministrja e KulturĂ«s, Mirela Kumbaro gjatĂ« njĂ« inspektimi nĂ« laboratorin e restaurimit tĂ« ikonave ka vlerĂ«suar punĂ«n e kryer nga Drejtoria e KulturĂ«s nĂ« Berat pĂ«r restaurimin e dy ikonave tĂ« veçanta me emĂ«rtimin “Mbledhja e KryeĂ«ngjĂ«jve”, tĂ« autorĂ«ve  Johan Çetiri dhe Kostandin Zografit. 
GjatĂ« inspektimi tĂ« kryer nĂ« labortatorin e restaurimit tĂ« ikonave, Kumbaro shprehet se “arti i restaurimit tĂ« ikonave Ă«shtĂ« punĂ«, pasion, talent qĂ« s’tĂ« zhgĂ«njen. Miltiadh Bibo dhe Altin Tabaku, janĂ« dy restauratorĂ«t duarartĂ« nĂ« DRKK Berat qĂ« rikthyen nĂ« jetĂ« laboratorin e restaurimit tĂ« ikonave dhe nxjerrin nĂ« dritĂ« thesaret e fshehura tĂ« Beratit. I gjeni nĂ« Pavijonin e ri tĂ« Muzeut Onufri 🎨
Mos humbni dy restaurimet e fundit mga veprat e Çetirit dhe Kostandin Zografit”.
Ikona me emĂ«rtim ” Mbledhja e KryeĂ«ngjĂ«jve ” me autor Johan Çetirin Ă«shtĂ« pjesĂ« e fondit tĂ« Ikonave nĂ« DRKK Berat, me pĂ«rmasat 97.5  x 70 cm.  Para se tĂ« restaurohej ikona paraqitej nĂ« njĂ« gjendje tĂ« dĂ«mtuar, nĂ« disa pjesĂ« grundi ka pasur çarje dhe shkĂ«putje, verniku paraqitej i errĂ«suar me papastĂ«rti tĂ« ndryshme.
Restaurimi kaloi nëpër një proces të gjatë, i cili kaloi në disa faza si-konsolidimi i grundit dhe i pelikulit të piktures dhe konsolidimi i suportit të drurit.
Kjo ikonĂ« Ă«shtĂ« marrĂ« nga Kisha e ShĂ«n Thanasit në  Karavasta,Lushnje. Thuajse njĂ«kohĂ«sisht me restaurimin e saj, specilaistĂ«t e DRKK Berat pĂ«rfunduan edhe restaurimin e ikonĂ«s sĂ« Kostandin Zografit . Ikona me autor Kostandin Zografin Ă«shtĂ« marrĂ« nga kisha e “ShĂ«n Kollit”, Vanaj nĂ« Fier.
DRKK Berat pohon se puna do të vazhdojë me zbulimin e veprave të tjera nga fondi i ateljesë ku specialistët e artit janë duke përgatitur projektet e reja restauruese.
Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Berat ka si qëllim kryesor nxjerrjen e këtyre veprave të artit nga faza e degradimit ,duke i dhënë mundësinë e ekspozimit në vijimësinë e një procesi që ka për vizion ruajtjen dhe promovimin e Trashëgimisë Kulturore. /a.alla/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…