Home Art, Kulture dhe Argetim RUSI – Vdes aktori i njohur Aleksei Batalov, ylli i filmit ”Kur shtegtojnĂ« krillat”

RUSI – Vdes aktori i njohur Aleksei Batalov, ylli i filmit ”Kur shtegtojnĂ« krillat”

2 min read
0
218

MOSKË, 15 qershor /ATSH-AFP/ – Aktori i njohur rus, Aleksei Batalov, ylli i filmit “Kur shtegtojnĂ« krillat”, i cili fitoi PalmĂ«n e ArtĂ« nĂ« Festivalin e KanĂ«s (1958), vdiq nĂ« moshĂ«n 88-vjeçare, njoftoi sot agjencia zyrtare ruse e lajmeve, TASS.

“Aleksei Vladimiroviç vdiq dje nĂ« mbrĂ«mje”, theksoi njĂ« mik dhe koleg i aktorit, Vladimir Ivanov, cituar nga agjencia e lajmeve.

Sipas shtypit rus, Aleksei Batalov ishte shtruar në spital në muajin janar për një frakturë në kockën e legenit dhe u shtrua sërish në spital për shkak të komplikimeve.

Pjese nga filmi ”Kur shtegtojne krillat” me aktoren Tatiana Samoilova

Ai u bĂ« i njohur kryesisht pĂ«r rolet nĂ« filmat “Kur shtegtojnĂ« krillat” (Palma e ArtĂ« nĂ« KanĂ« nĂ« vitin 1958), “Moska nuk beson tek lotĂ«t” (Oskar pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj nĂ« 1981) dhe “Zonja me kone” (1960).

“Vdekja e Batalovit Ă«shtĂ« njĂ« humbje e madhe. Ishte njĂ« aktor i shquar sovjetik, rus… njĂ« burrĂ« i ndjeshĂ«m dhe i rafinuar”, deklaroi pĂ«r agjencinĂ« e lajmeve TASS pĂ«rfaqĂ«suesi special i presidentit rus pĂ«r bashkĂ«punimin kulturor ndĂ«rkombĂ«tar, Mihail Shvidkoi.

“Ishte njĂ« artist i mrekullueshĂ«m. Sot, nuk ka shumĂ« si ai”, theksoi regjisori dhe deputet nĂ« Duma, Stanislav Govoruhin./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…