Home Art, Kulture dhe Argetim Sanremo 2018-tĂ«, Ermal Meta ”godet” pĂ«rsĂ«ri, kĂ«ngĂ« me njĂ« temĂ« delikate

Sanremo 2018-tĂ«, Ermal Meta ”godet” pĂ«rsĂ«ri, kĂ«ngĂ« me njĂ« temĂ« delikate

3 min read
0
193

TIRANE, 27 Dhjetor /ATSH/ – Kantautori shqiptar Ermal Meta pĂ«r tĂ« tretĂ«n herĂ« radhazi do tĂ« jetĂ« pjesĂ« e Festivalit tĂ« muzikĂ«s italiane Sanremo 2018.

NĂ« duet me kĂ«ngĂ«tarin e njohur italian Fabrizio Moro, ata do tĂ« sjellin nĂ« skenĂ«n mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« muzikĂ«s italiane, kĂ«ngĂ«n me titull ”Non mi avete fatto niente” (Nuk mĂ« keni bĂ«rĂ« asgjĂ«).

Kjo këngë sjell një tematikë mjaft të rëndësishme e aktuale siç është frika ndaj rrezikut terrorist.

“KĂ«nga jonĂ« Ă«shtĂ« njĂ« rebelim i njerĂ«zmit ndaj frikĂ«s sĂ« terrorizmit”, kanĂ« deklaruar dy kĂ«ngĂ«tarĂ«t.

“GjatĂ« verĂ«s, kemi marrĂ« mjaft mesazhe nga fansat tanĂ« qĂ« kishin frikĂ« tĂ« merrnin pjesĂ« nĂ« koncertet tona.E kĂ«shtu lindi nevoja pĂ«r tĂ« treguar dĂ«shirĂ«n e njerĂ«zve pĂ«r t’u rebeluar ndaj asaj ç’ka po ndodh. Kjo kĂ«ngĂ« tregon gjithashtu atĂ« ç’ka njerĂ«zit kanĂ« vuajtur nga terrorizmi sidomos ai mediatik pĂ«rgjatĂ« kĂ«tij viti tĂ« fundit”, rrĂ«fejnĂ« ata.

Sipas Bookmaker-ave italianë, kjo këngë është fituesja e mundshme e Festivalit Sanremo 2018.

“Nuk Ă«shtĂ« ky objektivi ynĂ«, kanĂ« deklaruar dy artistĂ«t, fitorja jonĂ« Ă«shtĂ« tĂ« arrijmĂ« nĂ« zemrat e publikut.”

Sanremo 2018 do të zhvillohet prej datës 6 deri më 10 shkurt në teatrin Ariston të qytetit të Sanremos e do të drejtohet nga një emër i rëndësishëm i muzikës italiane, nga këngëtari Claudio Baglioni.

Në kategorinë big do të garojnë 20 këngëtarë të njohur italianë.

NĂ« vitin 2015 ai u prezantua nĂ« seksionin e tĂ« rinjve me kĂ«ngĂ«n “Odio le favoel” (Urrej pĂ«rrallat)  ku u klasifikua nĂ« vend tĂ« tretĂ«, ndĂ«rsa mĂ« vitin 2016 garoi nĂ« kategorinĂ« big me kĂ«ngĂ«n “Vietato di morire” (E ndaluar tĂ« vdesĂ«sh) duke fituar çmimin  e kritikĂ«s “Mia Martini”. /a.a/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…