Home Aktualitet Sekuestrimi i kokainës, jehonë të madhe dhe vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Sekuestrimi i kokainës, jehonë të madhe dhe vlerësim pozitiv për Shqipërinë

4 min read
0
294

TIRANË, 1 Mars/ATSH/.- Operacioni i fundit i agjencive ligjzbatuese shqiptare, qĂ« rezultoi me  sekuestrimin e sasisĂ« mĂ« tĂ« madhe tĂ« drogĂ«s tĂ« kapur ndonjĂ«herĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, pati njĂ« jehonĂ« tĂ« madhe dhe vlerĂ«sim shumĂ« pozitiv nga zyrtarĂ«t e lartĂ« tĂ« Komisionit Evropian.

Kështu deklaroi në një prononcim për mediat, Kryeministri Edi Rama, pas takimit që u zhvillua në Sofje, mes kryeministrave të rajonit me Presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefen e Diplomacisë Europiane, Federica Mogherini, Komisionerin e Zgjerimit, Johannes Hahn, si dhe me kryeministrin e Bullgarisë Boyko Borisov, vend i cili ka presidencën e radhës së BE-së.

Kryeministri nënvizoi jehonën e madhe dhe vlerësimin shumë pozitiv që pati operacioni më i fundit i agjencive tona ligjzbatuese, Hetimi Doganor, dhe Policia e Shtetit me mbështetjen e Prokurorisë, me sekuestrimin e sasisë më të madhe të drogës të kapur ndonjëherë në Shqipëri.

“Ngarkesa e kapur pĂ«rbĂ«n jo vetĂ«m njĂ« sasi qĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e madhja e kapur ndonjĂ«herĂ« prej nesh, por njĂ« sasi qĂ« pĂ«rpara se tĂ« vinte nĂ« vendin tonĂ« ka kaluar nĂ« portet e Bashkimit Europian dhe faktikisht i ka shpĂ«tuar kontrolleve”, tha Rama.

Sipas tij, është po kaq e rëndësishme edhe vetëdija se ky ishte një operacion mirëfilli i agjencive tona ligjzbatuese, pa një sinjalizim nga partnerët.

“ËshtĂ« krejt e natyrshme qĂ« ne tĂ« punojmĂ« nĂ« vijimĂ«si me partnerĂ«t. ËshtĂ« krejt e natyrshme qĂ« operacionet tĂ« jenĂ« fryt i bashkĂ«punimit me partnerĂ«t, por nĂ« kĂ«tĂ« rast Ă«shtĂ« treguar gatishmĂ«ri dhe integritet i lartĂ« i vetĂ« forcave tona tĂ« angazhuara nĂ« luftĂ«n kundĂ«r trafiqeve”, theksoi Kryeministri.

Rama theksoi gatishmërinë e lartë të forcave tona në terren në këtë përballje të fortë kundër krimit të organizuar dhe trafikantëve të çdo lloji.

ËshtĂ« e qartĂ« se “faza e parĂ« e mbyllur me sukses pĂ«r ta çrrĂ«njosur kanabisin, ia ka lĂ«nĂ« vendin fazĂ«s sĂ« dytĂ«, ku lufta jonĂ« vjen duke u pĂ«rshkallĂ«zuar, gatishmĂ«ria jonĂ« duke u rritur dhe patjetĂ«r edhe aftĂ«sitĂ« e agjencive tona ligjzbatuese, duke u provuar nĂ« terren me rezultate konkrete”, nĂ«nvizoi Kryeministri./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…