Home Bota SERBI – Shpallet gjendja e jashtĂ«zakonshme pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rmbytjeve

SERBI – Shpallet gjendja e jashtĂ«zakonshme pĂ«r shkak tĂ« pĂ«rmbytjeve

1 min read
0
781

BEOGRAD, 4 mars /ATSH-ANSA/ – Autoritetet serbe shpallĂ«n sot gjendjen e jashtĂ«zakonshme nga rreziku i pĂ«rmbytjeve nĂ« disa zona nĂ« jug tĂ« vendit pĂ«r shkak tĂ« shkrirjes sĂ« dĂ«borĂ«s nga rritja e temperaturave, qĂ« ka sjellĂ« sasi tĂ« mĂ«dha uji duke fryrĂ« lumenjtĂ« dhe duke provokuar daljen e tyre nga shtrati.

”Rreziku i pĂ«rmbytjeve Ă«shtĂ« shumĂ« i madh nĂ« zonat e Prokupljes, Zitoradjas dhe Doljevacit, nĂ« SerbinĂ« Jugore, jo larg kufirit me MaqedoninĂ« dhe KosovĂ«n”, thuhet nĂ« komunikatĂ«n e rastit tĂ« MinistrisĂ« serbe tĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme.

Autoritetet u nxitën për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për shkak të parashikimeve të motit që, sipas sinoptikanëve, do të sjellë ende shkrirjen e sasive të mëdha të dëborës si edhe vazhdimin e fryrjes së lumenjve./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…