Home Bota SHBA – CPJ: Numri i gazetarĂ«ve tĂ« burgosur nĂ« botĂ« arrin nivel rekord

SHBA – CPJ: Numri i gazetarĂ«ve tĂ« burgosur nĂ« botĂ« arrin nivel rekord

3 min read
0
140

NJU JORK, 13 dhjetor /ATSH-DPA/ – Numri i gazetarĂ«ve tĂ« burgosur ka arritur numĂ«r rekord pĂ«r tĂ« dytin vit rradhazi, sipas raportit vjetor tĂ« Komitetit pĂ«r Mbrojtjen e GazetarĂ«ve (CPJ) tĂ« publikuar sot.

“Deri nĂ« 1 dhjetor tĂ« kĂ«tij viti, 262 gazetarĂ« pĂ«rreth botĂ«s janĂ« burgosur pĂ«r arsye qĂ« lidhen me punĂ«n e tyre, krahasuar me 259 qĂ« ishin vitin e kaluar”, sipas kĂ«tij raporti.

Turqia është sërish në vend të parë, me 73 gazetarë në burg për punën e tyre ndërkohë që vendi vazhdon të shtypë lirinë e medias.

“NĂ« vend tĂ« dytĂ« dhe tĂ« tretĂ« janĂ« Kina me 41 raste dhe Egjipti me 20”, sipas regjistrimeve tĂ« CPJ-sĂ«.

Këto tre vende përbëjnë më shumë se gjysmën e numrit të përgjithshëm të gazetarëve të burgosur në listë.

“Vendet qĂ« burgosin gazetarĂ«t, pĂ«r çfarë ata publikojnĂ«, po shkelin ligjet ndĂ«rkombĂ«tare dhe duhet tĂ« mbahen pĂ«rgjegjĂ«s”, deklaroi Joel Simon, drejtori i pĂ«rgjithshĂ«m i CPJ-sĂ«.

“Fakti qĂ« qeveritĂ« represive nuk po paguajnĂ« njĂ« kosto qĂ« kanĂ« burgosur gazetarĂ«t pĂ«rbĂ«n njĂ« dĂ«shtim pĂ«r komunitetin ndĂ«rkombĂ«tar”, vazhdoi ai.

Vendet të tjera që kanë një numër të lartë gazetrësh të burgosur për vitin 2017 janë Eritreja, me 15 raste, Azerbaxhani dhe Vjetnami me 10 raste secili.

Ky raport tregon se 74 për qind e gazetarëve janë burgosur me akuzën se janë kundë shtetit, ku në shumicën e rasteve janë përdorur ligjet kundër terrorizmit në mënyrë të përgjithshme ose të mjergullt.

Më të rezikuarit janë reporterët politikë, që përbëjnë 87 për qind të atyre që janë të burgosur dhe gati të gjithë gazetarët e burgosur në listë janë vendas./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…