Home Bota SHBA – Trump do tĂ« presĂ« Macron nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ«

SHBA – Trump do tĂ« presĂ« Macron nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ«

1 min read
0
202

UASHINGTON, 26 shkurt /ATSH-AFP/ – Presidenti amerikan, Donald Trump do tĂ« presĂ« homologun francez, Emmanuel Macron mĂ« 24 prill nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ«, konfirmoi sot ekzekutivi amerikan.

Macron do të ketë të drejtën e vizitës së parë shtetërore që përfshin një ceremoni zyrtare dhe një darkë, organizuar nga presidenti amerikan që prej ardhjes në pushtet në janar 2017.

“Kjo vizitĂ« do tĂ« kontribuojĂ« nĂ« riforcimin e bashkĂ«punimit mes SHBA-sĂ« dhe FrancĂ«s pĂ«r çështjet ekonomike dhe diplomatike, si dhe miqĂ«sinĂ« mes dy drejtuesve”, deklaroi Sarah Sanders, zĂ«dhĂ«nĂ«sja e Trump.

Me rastin e vizitës në SHBA, Macron mund të ndalet në Nju Orlins, që feston treqind vjetorin e tij, sipas burimeve diplomatike.

Dy drejtuesit, të cilët janë takuar disa herë, mbajnë marrëdhënie të mira pavarësisht mosmarrëveshjeve të shumta, veçanërisht për çështjen e klimës./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…