Home Bota SHBA – Trump kĂ«rcĂ«non BE-nĂ« me taksim tĂ« automjeteve

SHBA – Trump kĂ«rcĂ«non BE-nĂ« me taksim tĂ« automjeteve

1 min read
0
333

UASHINGTON, 3 mars /ATSH-DPA/ – Presidenti amerikan, Donald Trump kĂ«rcĂ«noi sot Bashkimin Europian me rritjen e taksave mbi automjetet nĂ«se blloku rrit traifat doganore pĂ«r kompanitĂ« ameirkane.

“NĂ«se BE-ja kĂ«rkon tĂ« rrisĂ« mĂ« shumĂ« tarifat e larta dhe barrierat pĂ«r kompanitĂ« amerikane qĂ« tregtojnĂ« atje, ne thjesht do tĂ« aplikojmĂ« njĂ« taksĂ« mbi automjetet e tyre qĂ« hyjnĂ« lirshĂ«m nĂ« SHBA”, deklaroi Trump nĂ« profilin e tij Twitter.

“Ata e kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« pamundur pĂ«r automjetet tona (dhe mĂ« shumĂ«) qĂ« tĂ« shiten atje. Mosbalancim i madhĂ« tregtar!”, vazhdon ai.

Donald Trump njoftoi të enjten synimet e tij për të imponuar javën e ardhshme taksa doganore prej 25% për çelikun dhe 10% për aluminin që importohet në SHBA, me qëllim mbrojtjen e industrisë sidurgjike kombëtare. Por ai nuk ka përcaktuar se cilat vende do të preken./

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…