Home Bota SHBA – Uashingtoni i shqetĂ«suar pĂ«r pasojat e ligjit polak pĂ«r Holokaustin

SHBA – Uashingtoni i shqetĂ«suar pĂ«r pasojat e ligjit polak pĂ«r Holokaustin

4 min read
0
146

UASHINGTON, 1 shkurt /ATSH-AFP/ – SHBA-ja shprehu shqetĂ«simin e saj pĂ«r pasojat e njĂ« ligji tĂ« diskutuar polak mbi rolin e tyre gjatĂ« Holokaustit duke i kĂ«rkuar VarshavĂ«s tĂ« rishqyrtonte interesin e saj.

Ky tekst ngjalli irritimin e  Izraelit, që shikon aty një përpjekje për të mohuar pjesëmarrjen e polakëve në shfarosjen e hebrenjve nga nazistët, ndodhur në pjesën më të madhe në Poloninë e pushtuar.

Ky ligj parashikon deri nĂ« tre vjet burg apo gjobĂ« pĂ«r çdo person qĂ« do tĂ« pĂ«rdorte shprehjen “kampi polak i vdekjes” pĂ«r tĂ« cilĂ«suar kampet e pĂ«rqendrimit tĂ« krijuara nga nazistĂ«t gjatĂ« LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore.

“Ne e kuptojmĂ« se shprehje si “kampet polake tĂ« vdekjes”, janĂ« tĂ« pasakta, tĂ« papranueshme dhe tĂ« gabuara”, deklaroi zĂ«dhĂ«nĂ«sja e departamentit amerikan tĂ« Shtetit, Heather Nauert nĂ« njĂ« komunikatĂ«.

“Por ne shqetĂ«sohemi ta shohim kĂ«tĂ« ligj, nĂ«se miratohet, tĂ« minojĂ« lirinĂ« e fjalĂ«s dhe debatin historik”, shtoi ajo.

Ligji rrezikon gjithashtu tĂ« ketĂ« pasoja mbi interesat dhe marrĂ«dhĂ«niet strategjike tĂ« PolonisĂ« duke pĂ«rfshirĂ« kĂ«tu SHBA-nĂ« dhe Izraelin”, paralajmĂ«roi ajo duke nĂ«nvizuar se nga ndarjet e mundshme do tĂ« pĂ«rfundonin vetĂ«m rivalĂ«t tanĂ«.

Zëdhënësja e diplomacisë amerikane i kërkoi Polonisë të rishqyrtonte ligjin në kuadër të pasojave të mundshme mbi lirinë e fjalës dhe të kapacitetit tonë për të qenë partnerë të mirë.

Ky projektligj u miratua nga Dhoma e Ulët e Parlamentit polak, por duhet të kalojë në Senat para se të miratohet nga presidenti Andrzej Duda.

Ky i fundit premtoi shqyrtimin e pjesëve të tekstit të denoncuara nga Izraeli duke shtuar se Varshava nuk mund të bënte hapa prapa.

“Ne kemi tĂ« drejtĂ« tĂ« mbrohemi dhe tĂ« luftojmĂ« pĂ«r tĂ« vĂ«rtetĂ«n e historisĂ« tonĂ«”, theksoi ai duke shtuar se nuk ka pasur asnjĂ« pjesĂ«marrje tĂ« organizuar tĂ« kombit apo shtetit polak nĂ« shfarosjen e tmerrshme tĂ« hebrenjve./  /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…