Home Bota SHËNDETËSI – PĂ«r tĂ« jetuar gjatĂ« nuk mjafton ADN-ja… nevojitet karakter!

SHËNDETËSI – PĂ«r tĂ« jetuar gjatĂ« nuk mjafton ADN-ja… nevojitet karakter!

4 min read
0
279

ROMË, 13 dhjetor /ATSH-ANSA/ – ShumĂ« optimizĂ«m, njĂ« dozĂ« e mirĂ« besimi, njĂ« lidhje e fortĂ« me tokĂ«n tĂ«nde dhe familjen, mjaftueshĂ«m etikĂ« nĂ« punĂ« dhe nĂ« fund pak kokĂ«fortĂ«si, kjo Ă«shtĂ« receta pĂ«r tĂ« jetuar gjatĂ« duke mbajtur trurin gjithnjĂ« tĂ« ri.

Sipas njĂ« studimi tĂ« kryer mbi “super tĂ« moshuarit” tĂ« rajonit tĂ« Çilentos nĂ« Itali, ata kanĂ« njĂ« profil psikologjik tĂ« fortĂ« dhe kjo pĂ«rshkruhet nĂ« revistĂ«n “International Psychogeriatrics” nga studiuesit e universitetit “La Sapienza” nĂ« RomĂ« nĂ« bashkĂ«punim me Universitetin San Diego nĂ« Kaliforni.

NĂ« kĂ«tĂ« studim janĂ« shqyrtuar 29 tĂ« moshuar, me moshĂ« nga 90 deri nĂ« 101 vjeç, rezidentĂ« nĂ« nĂ«ntĂ« komuna tĂ« Çilentos dhe tĂ« bĂ«rĂ« pjesĂ« e studimit CIAO (Cilento on Aging Outcomes Study).

Secili prej tyre është intervistuar për të pasur një kornizë të detajuar të kushteve të tyre psikofizike dhe mbi të gjitha për të njohur botën e tyre të brendshme, të përbërë nga kujtime dhe eksperienca personale.

Më pas ky kërkim është shtrirë edhe tek familjarët më të rinj, për të vlerësuar shëndetin e tyre mendor dhe fizik, si dhe për të njohur pikëpamjet e tyre rreth personalitetit dhe karakterit të gjyshërve të tyre.

Nga rezultatet doli se pavarĂ«sisht sĂ«mundjeve, gjyshĂ«rit e Çilentos kanĂ« njĂ« shĂ«ndet mendor mĂ« tĂ« lartĂ« se sa ai i fĂ«mijĂ«ve tĂ« moshĂ«s 51 deri nĂ« 75 vjeç.

“Ajo qĂ« i bashkon kĂ«ta tĂ« moshuar Ă«shtĂ« dashuria pĂ«r tokĂ«n e tyre, ku gjejnĂ« njĂ« motiv pĂ«r tĂ« vazhduar tĂ« jetojnĂ«. ShumĂ« vazhdojnĂ« tĂ« punojnĂ« nĂ« shtĂ«pi ose fusha dhe mendojnĂ«, kjo Ă«shtĂ« jeta ime, nuk dua tĂ« dorĂ«zohem”, shpjegon autorja kryesore e kĂ«tij studimi, Anna Scelzo.

Por një tjetër kuriozitet është karakteri shumë luftarak i këtyre gjyshërve të shkathët.

“Kemi zbuluar se duke pasur tendencĂ« qĂ« tĂ« jenĂ« dominues, kokĂ«fortĂ« dhe kanĂ« nevojĂ« qĂ« tĂ« kenĂ« njĂ« ndjesi kontrolli… Kjo tendencĂ« pĂ«r tĂ« kontrolluar ambientin tregon njĂ« lloji vendosmĂ«rie qĂ« barazpeshohet nga nevoja pĂ«r t’u pĂ«rshtatur me ndryshimet”, thekson Scelzo/

/G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…