Home Artikuj te Tjere Shkoder, Keshilli i Qarkut diskuton projektin NEXT

Shkoder, Keshilli i Qarkut diskuton projektin NEXT

4 min read
0
167

Projekti NEXT-Shkoder-qarkuProjekti NEXT-Shkoder-qarku Projekti NEXT-Shkoder-qarku (1)SHKODËR, 21 Dhjetor/ATSH-GaspĂ«r MARKU/- KĂ«shilli i Qarkut ShkodĂ«r, si i njĂ« nga anĂ«tarĂ«t e projektit NEXT, tĂ« bashkĂ«-financuar nga programi i BashkĂ«punimit NdĂ«rkufitar IPA Adriatik 2007-2013, organizoi tĂ« shtunĂ«n njĂ« takim me bashkĂ«punĂ«torĂ«t pĂ«r tĂ« analizuar ecurinĂ« e projekti. 

Kreu i KĂ«shillit tĂ« Qarkut ShkodĂ«r, Maxhid Cungu, gjatĂ« fjalĂ«s sĂ« tij thekoi se “Projekti NEXT synon tĂ« promovojĂ«, zgjerojĂ« dhe konsolidojĂ«, nĂ« terma sasiorĂ« dhe cilĂ«sorĂ«, bashkĂ«punimin midis institutive kĂ«rkimore, sipĂ«rmarrjeve dhe kĂ«rkuesve, hulumtuesve, tĂ« testojĂ« mekanizmat nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« kĂ«rkimit dhe sistemit tĂ« transferimit tĂ« teknologjisĂ« nĂ« territory, tĂ« pĂ«rfaqĂ«sojĂ« njĂ« bashkĂ«bisedues tĂ« kualifikuar me aktorĂ«t institucionalĂ« nĂ« funksion tĂ« njĂ« qeverisjeje tĂ« zgjeruar, tĂ« mishĂ«rojĂ« njĂ« partner konkurrues nĂ« kĂ«rkim dhe transferim tĂ« teknologjisĂ« si nĂ« nivel territori ashtu dhe ndĂ«rkombĂ«tarisht, etj.”
Cungu tha gjithashtu se një ndër komponentet kryesore të këtij projekti është komunikimi dhe teknologjia, dhe se duke pasur parasysh këto dy shtylla, ekspertet e perfshirë në projekt do të paraqesin dy dokumenta strategjike siç janë Plani i Komunikimit dhe Platforma on-line.
Etleva Paplekaj, specialiste e zyrĂ«s sĂ« projekteve nĂ« kĂ«shillin e Qarkut ShkodĂ«r, bĂ«ri tĂ« ditur pĂ«r ATSH-nĂ« se ky takim u pĂ«rqĂ«ndrua nĂ« temĂ«n “Platforma e Adriatikut pĂ«r kĂ«rkim dhe ivonacion”. MĂ« tej, ajo sqaroi se “NEXT , Ă«shtĂ« njĂ« projekt i bashkĂ«-financuar nga programi i BashkĂ«punimit NdĂ«rkufitar IPA Adriatik 2007-2013, dhe pĂ«rfshin njĂ« partneritet tĂ« pĂ«rbĂ«rĂ« nga 11 partnerĂ« dhe 2 bashkĂ«punĂ«torĂ« tĂ« 6 shteteve, si Italia, ShqipĂ«ria, Kroacia, Serbia, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi. Projekti NEXT, i cili Ă«shtĂ« programuar tĂ« zgjasĂ« pĂ«r 2 vjet, rrjedh nga konsideratat mbi rolin e inovacionit, rrjeteve transnacionale dhe bashkĂ«punimit si levat e zhvillimit ekonomik kombĂ«tar dhe, mĂ« nĂ« pĂ«rgjithĂ«si, tĂ« rritjes sĂ« kapacitetit konkurues tĂ« sipĂ«rmarrjeve pĂ«rmes lidhjeve mĂ« tĂ« mira me rrethet e inovacionit.
Pjesë e këtij aktiviteti të rradhes ishin drejtues dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira direkt në zbatimin e këtij projekti, si Drejtoria Rajonale e Bujqësisë, Autoriteti i Kontrollit të Ushqimit, Instituti i Transferimit të Teknologjisë, Universiteti Shkodër dhe përfaqësues të shoqërisë civile. /i.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Artikuj te Tjere
Comments are closed.

Check Also

VIDEO/Abuzimet me ndihmën ekonomike, për tu lehtësuar nga taksat

TIRANË, 27 Shkurt/ATSH-Arbi Fortuzi/ – NjĂ« nga shkaqet kryesore qĂ« familje tĂ« ndrysh…