Home Aktualitet Shqipëri-Kosovë, dy shtete një doganë

Shqipëri-Kosovë, dy shtete një doganë

10 min read
1
5,473

TIRANE, 3 Mars/ATSH-A.Gjonaj//- Thjeshtimi i procedurave doganore dhe eliminimi i burokracisë në vendkalimet doganore me Kosovën është një ndër prioritetet e qeverisë shqiptare, nënvizuar disa herë edhe nga kryeministri, Edi Rama.

Në një intervistë për ATSH-në, këshilltari i kryeministrit për tatimet dhe doganat, Lulzim Rafuna deklaroi se thjeshtimi i këtyre procedurave dhe eleminimi i burokracive ka qëllim të vetëm, qarkullimin sa më lehtë të mallrave dhe qytetarëve në dy anët e kufirit.

“GjatĂ« mandatit tĂ« kryeministrit Rama janĂ« bĂ«rĂ« hapa shumĂ« tĂ« mĂ«dhenj nĂ« pjesĂ«n e integrimit dhe harmonizimit tĂ« procedurave doganore mes tĂ« dy vendeve. JanĂ« arritje shumĂ« tĂ« mĂ«dha, tĂ« cilat nuk kanĂ« ndodhur asnjĂ«herĂ« mĂ« parĂ«”, shprehet Rafuna.

Kërkesa e kryeministrit Rama, thotë ai, është që të avancojmë më tej në harmonizimin e praktikave të punës së doganës dhe policisë në kufi, për të lënë prapa në të shkuarën metodat e vjetra të punës dhe për të adaptuar metodat më të zhvilluara europiane të punës për kontrollin e mallrave dhe qytetarëve të dy shteteve tona në vendkalimin doganor të Morinës dhe Vermicës.

“PĂ«r kĂ«tĂ« arsye objekti i cili Ă«shtĂ« nĂ« pĂ«rfundim e sipĂ«r nĂ« vendkalimin doganor tĂ« MorinĂ«s Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar pĂ«r t’i shĂ«rbyer dy administratave doganore, asaj tĂ« KosovĂ«s dhe ShqipĂ«risĂ«. ËshtĂ« njĂ« objekt, i cili Ă«shtĂ« ndĂ«rtuar sipas kĂ«rkesave dhe standardeve tĂ« BE -sĂ« dhe plotĂ«son tĂ« gjitha kushtet e operimit tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« dy administratave nĂ« njĂ« dritare tĂ« vetme. Fillimi i punĂ«s nĂ« njĂ« dritare tĂ« vetme, sipas pritshmĂ«rive tona Ă«shtĂ« tĂ« nis nĂ« fund tĂ« muajit mars”, deklaroi kĂ«shilltari i kryeministrit.

Duke u ndalur në përfitimet e biznesit nga ky proces, Rafuna thotë se ato janë të mëdha.

“E para kursimi i kohĂ«s, pĂ«r arsye se do tĂ« ketĂ« njĂ« ndalesĂ« tĂ« vetme pĂ«r t’i pĂ«rfunduar procedurat doganore si pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, po ashtu edhe pĂ«r KosovĂ«n. Nuk do tĂ« ketĂ« nevojĂ« nĂ« tĂ« ardhmen qĂ« malli nĂ« eksport tĂ« ndalojĂ« nĂ« MorinĂ«, njĂ« herĂ« te dogana apo policia shqiptare dhe mĂ« pas tĂ« kryejĂ« tĂ« njĂ«jtat procedura importi vetĂ«m 100 m mĂ« tej pranĂ« doganĂ«s sĂ« KosovĂ«s. Do tĂ« jetĂ« njĂ« ndalesĂ« e vetme pĂ«r dy doganat”, shpjegoi Rafuna.

Më pas, theksoi ai, do të jetë një korsi e ndarë e veçantë për mallrat me origjinë të Shqipërisë dhe Kosovës, ku bizneset e të dy vendeve do të autorizohen me certifikatën e Operatorit të Autorizuar Ekonomik nga njëra doganë.

Kjo certifikatĂ«, sipas RafunĂ«s, do tĂ« pranohet automatikisht nga dogana tjetĂ«r homologe dhe mallrat vetĂ«m do tĂ« evidentohen nĂ« mĂ«nyrĂ« elektronike, pa pasur nevojĂ« pĂ«r prezencĂ«n fizike tĂ« oficerit doganor nĂ« korsi. “Ky Ă«shtĂ« njĂ« sistem europian”, deklaron Rafuna.

Kjo metodë e punës, nënvizon ai, eleminon burokracinë e zyrtarëve, eleminon kërkesën për letra të ndryshme dhe e gjithë kjo kthehet në eleminim të vuajtjeve të qytetarëve dhe biznesit, për të pritur në radhë të gjata me ditë të tëra për të kaluar kufirin, e cila më pas rrit koston e biznesit.

“QĂ«llimi ynĂ« final Ă«shtĂ« qĂ« nĂ« kuptim tĂ« qarkullimit tĂ« mallrave ShqipĂ«ri – KosovĂ« dhe anasjelltas tĂ« mos vĂ«rehet kufiri. Nga njĂ« kufi klasik, tĂ« kthehet nĂ« njĂ« kufi virtual, i cili nuk do tĂ« shĂ«rbejĂ« pĂ«r procedura klasike doganore, por vetĂ«m pĂ«r evidentim tĂ« mallrave pĂ«r detyrimet kontraktuale ndĂ«rkombĂ«tare qĂ« i kemi nĂ« kĂ«tĂ« rast me BE-nĂ«”, bĂ«n tĂ« ditur Rafuna.

MĂ« tej, ai bĂ«n tĂ« ditur se ministritĂ« e dy vendeve janĂ« duke punuar pĂ«r tĂ« krijuar njĂ« plan pune konkret me hapa dhe vendime qĂ« duhen ndĂ«rmarrĂ« pĂ«r tĂ« harmonizuar procedurat dhe politikat ekonomike – fiskale, nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« kemi sa mĂ« shumĂ« lehtĂ«sira nĂ« bashkĂ«punimin ekonomik.
Nisur nga kjo, Rafuna i bën apel edhe komunitetit të biznesit që të organizohen në një trup të përbashkët dhe të paraqesin propozimet e tyre që do të çonin në lehtësimin e qarkullimit të mallrave dhe kapitalit në dy anët e kufirit.

Rafuna thotë se çdo ditë e më shumë vërehet një rritje e bashkëpunimit ekonomik mes bizneseve të dy vendeve, megjithëse ai nënvizon se ka hapësira për më tepër bashkëpunim.

“Jam i lumtur qĂ« çdo ditĂ« e mĂ« shumĂ« po rritet bashkĂ«punimi i bizneseve KosovĂ«-ShqipĂ«ri. Por natyrisht qĂ« nuk Ă«shtĂ« e mjaftueshme, pĂ«r arsye se ka shumĂ« hapĂ«sirĂ« dhe mundĂ«si. Integrimi pĂ«rmes bashkĂ«punimit ekonomik, do tĂ« na vendosĂ« nĂ« njĂ« pozitĂ« shumĂ« mĂ« tĂ« favorshme pĂ«r motivim tĂ« investimeve tĂ« huaja nĂ« dy shtetet tona, si njĂ« treg i vetĂ«m me pĂ«rafĂ«rsisht 5 milionĂ« konsumatorĂ«. Kjo do tĂ« na bĂ«nte mĂ« atraktive pĂ«r investime se sa Maqedonia dhe Mali i Zi, duke iu afruar SerbisĂ«. NĂ« kĂ«tĂ« rast, nĂ« krahasim me SerbinĂ«, kemi njĂ« pĂ«rparĂ«si tjetĂ«r tĂ« madhe, ku e kalojmĂ« pĂ«r arsye tĂ« gjeneratĂ«s shumĂ« tĂ« re tĂ« popullsisĂ« qĂ« kemi”, nĂ«nvizon ai.

Ndaj, vijon kĂ«shilltari i kryeministrit, qeveria Rama Ă«shtĂ« shumĂ« e pĂ«rkushtuar dhe e ka prioritetin mĂ« tĂ« lartĂ«, avancimin sa mĂ« shumĂ« nĂ« integrimin dhe harmonizimin e politikave ekonomiko – fiskale me KosovĂ«n./e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…