Home Aktualitet Shqipëria, hapa të rëndësishëm para në procesin e integrimit

Shqipëria, hapa të rëndësishëm para në procesin e integrimit

3 min read
0
324

TIRANË, 1 Mars/ATSH/ – “Ka njĂ« mirĂ«kuptim tĂ« gjerĂ« lidhur me hapat e rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«rpara qĂ« ka bĂ«rĂ« ShqipĂ«ria nĂ« procesin e integrimit nĂ« Bashkimin Europian”, deklaroi tĂ« enjten nga Sofja, Kryeministri Edi Rama.

Në Sofje të Bullgarisë, vend i cili mban Presidencën e radhës të Bashkimit Europian, u zhvillua takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me Presidentin e Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, Shefen e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini dhe Komisionerin për Zgjerimin, Johannes Hahn.

Kryeministri Edi Rama u shpreh pas këtij takimi, që përmbylli edhe turin në rajon të Presidentit Juncker, se ka një mirëkuptim të gjerë lidhur me hapat e rëndësishme përpara që ka bërë Shqipëria.

NĂ« njĂ« prononcim pĂ«r mediat pas takimit, Kryeministri Rama deklaroi se “ky ishte njĂ« takim pĂ«rmbyllĂ«s, pas stacioneve ku u ndalĂ«n nĂ« tĂ« gjitha pikat nĂ« Ballkan, Juncker, Mogherini dhe Hahn”.

Kryeministri konfirmoi se, “ishte njĂ« bilanc shumĂ« pozitiv, qĂ« e parashtoi Presidenti Juncker, si dhe njĂ« diskutim mbi ecurinĂ« e Procesit tĂ« Berlinit nĂ« aspektin e financimeve tĂ« pritshme, ku Korridori Blu, apo Autostrada Adriatiko-Joniane, Ă«shtĂ« njĂ« prioritet parĂ«sor”.

“Ajo qĂ« vlen tĂ« theksohet pĂ«r publikun tonĂ« Ă«shtĂ« kĂ«ndvĂ«shtrimi shumĂ« pozitiv i kĂ«saj tresheje, qĂ« faktikisht Ă«shtĂ« treshja e referencĂ«s pĂ«r vendet anĂ«tare, lidhur me ecurinĂ« dhe gatishmĂ«rinĂ« e ShqipĂ«risĂ« nĂ« kĂ«tĂ« moment kyç ku ne presim njĂ« rekomandim pozitiv nga KE, dhe pastaj sigurisht edhe njĂ« pĂ«rgjigje pozitive nga vendet anĂ«tare. Duhet tĂ« punojmĂ« intensivisht nĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ« pĂ«rsa i pĂ«rket vendeve anĂ«tare, sepse kĂ«shtu funksionon ky proces, por Ă«shtĂ« po ashtu e qartĂ« se ka njĂ« mirĂ«kuptim tĂ« gjerĂ« lidhur me hapat e rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«rpara qĂ« ka bĂ«rĂ« ShqipĂ«ria”, tha Kryeministri Rama./m.m/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Almarina Gegvataj
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…