Home Sporti Sistemi VAR do tĂ« pĂ«rdoret nĂ« “Rusi 2018”

Sistemi VAR do tĂ« pĂ«rdoret nĂ« “Rusi 2018”

2 min read
0
540

TIRANË, 3 Mars/ATSH-Arbi Fortuzi/ – Sistemi VAR, (Video asistencĂ«s pĂ«r gjyqtarĂ«t) do tĂ« pĂ«rdoret nĂ« kupĂ«n e BotĂ«s nĂ« Rusi 2018, qĂ« do tĂ« zhvillohet verĂ«n e ardhshme, nga data 14 qershor deri mĂ« 15 korrik.

Vendimi Ă«shtĂ« marrĂ« nĂ« unanimitet tĂ« plotĂ« nĂ« mbledhjen e zhvilluar nĂ« Zyrih nga IFAB (International Football Association Board). “Ky takim pĂ«rfaqĂ«son njĂ« epokĂ« tĂ« re pĂ«r futbollit”, shkruan nĂ« qĂ«ndrimin e tij IFAB, organizmi i ngritur posaçërisht pĂ«r tĂ« modifikuar rregullat nĂ« futboll. TashmĂ« pritet vetĂ«m vendimi pĂ«rfundimtar i FIFA-s, qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« rast konsiderohet thjesht njĂ« formalitet.

Arsyet që çuan në këtë vendim unanim, në thelb ishin dy. Së pari, ndihmon gjyqtarët për të qenë sa më të saktë dhe për të korrigjuar ndonjë gabim, duke influencuar në drejtësinë e mbarëvajtjes së sfidës dhe së dyti, duke mos i marrë kohë të vlefshme ndeshjes, pa prishur spektaklin e saj. Mësohet se VAR do të përdoret për të përcaktuar vlefshmërinë e golit, 11-metërshave, të marrit karton të kuq direkt, apo për të korrigjuar ndonjë vendim të gabuar.

VAR është përdorur këtë sezon në Itali e Gjermani, si edhe në kupën e Federatave në Britani. /r.e/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arbi Fortuzi
Load More In Sporti
Comments are closed.

Check Also

SPORT – Neymar operohet me sukses, tre muaj jashtĂ« fushe

PARIS, 4 mars /ATSH-AA/ – Sulmuesi i ”Paris Saint Germain” (PSG), Neymar…