Home Art, Kulture dhe Argetim SOFT NEWS – RIAD – PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« edhe njĂ« festival i muzikĂ«s xhaz

SOFT NEWS – RIAD – PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« edhe njĂ« festival i muzikĂ«s xhaz

2 min read
0
178

RIAD, 24 shkurt /ATSH-AA/ – NĂ« kryeqytetin e ArabisĂ« Saudite, Riad, filloi dje nĂ« mbrĂ«mje festivali i parĂ« i muzikĂ«s xhaz nĂ« vend.

Festivali i organizuar nga Komisioni saudit i Zbavitjes, i formuar në vitin 2016 në kuadër të projektit të politikave të hapjes ku do të shpenzohen 66 miliardë dollarë, do të zgjasë tri ditë.

Festivali filloi në një klub golfi në Riad, ku pjesëmarrja ishte shumë e madhe. Atje do të performojnë grupe muzikore vendase dhe të huaja dhe artistë të muzikës xhaz.

Në axhendën e publikuar nga Komisioni i Zbavitjes për vitin 2018 njoftohet se janë projektuar të paktën 5 000 aktivitete në 56 qytete.

Në dhjetor të vitit 2017, Ministria saudite e Informacionit dhe Kulturës vendosi licencimin e kinemave.

Në një takim në Riad, më 24 tetor të vitit të kaluar, princi i kurorës Muhamed bin Selman premtoi se do ta kthente vendin e tij drejt një Islami të moderuar./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Arian Jorgaqi
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…