Home Bota SPANJË – Rajoy: Absurde qĂ« Puigdemont kĂ«rkon tĂ« qeverisĂ« KatalonjĂ«n nga jashtĂ« vendit

SPANJË – Rajoy: Absurde qĂ« Puigdemont kĂ«rkon tĂ« qeverisĂ« KatalonjĂ«n nga jashtĂ« vendit

2 min read
0
231
Shefi i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy.

MADRID, 29 dhjetor /ATSH-AFP/ – Shefi i qeverisĂ« spanjolle, Mariano Rajoy e vlerĂ«soi sot si absurd faktin qĂ« presidenti katalanas i shkarkuar, Carles Puigdemont kĂ«rkon tĂ« qeverisĂ« KatalonjĂ«n prej BelgjikĂ«s, ku ai Ă«shtĂ« strehuar pĂ«r t’i shpĂ«tuar ndjekjes juridike.

“ËshtĂ« absurde tĂ« pretendosh tĂ« jesh presidenti i njĂ« rajoni duke jetuar jashtĂ« vendit dhe akoma mĂ« absurde tĂ« pretendosh tĂ« ushtrosh kĂ«to funksione qĂ« prej jashtĂ« vendit”, deklaroi Rajoy para medias, njĂ« javĂ« pasi partitĂ« indipendentiste konfirmuan maxhorancĂ«n e tyre nĂ« Parlamentin rajonal.

Rajoy njoftoi se “do tĂ« zhvillojĂ« sesionin e parĂ« tĂ« Parlamentit tĂ« ri mĂ« 17 janar”.

“Raundi i parĂ« pĂ«r tĂ« zgjedhur presidentin rajonal do tĂ« zhvillohet nĂ« dhjetĂ« ditĂ«t qĂ« vijojnĂ«â€, theksoi ai.

Partia e Puigdemont është ajo që grumbulloi më shumë vota indipendentiste në zgjedhejt rajonale të 21 dhjetorit.

Përkrahësit e tij po shohin mundësinë që ai të paraqesë kandidaturën e tij si shef i ekzekutivit rajonal në distancë./ /G.S/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…