Home Bota STAMBOLL – Erdogan: Turqia fillon njĂ« operacion tokĂ«sor nĂ« Siri

STAMBOLL – Erdogan: Turqia fillon njĂ« operacion tokĂ«sor nĂ« Siri

2 min read
0
163

STAMBOLL, 20 janar /ATSH-AFP/ – Ushtria turke konfirmoi sot fillimin e njĂ« ofensive tokĂ«sore dhe ajrore nĂ« veri tĂ« SirisĂ« kundĂ«r njĂ« ushtrie kurde konsideruar nga Ankaraja si njĂ« organizatĂ« terroriste.

Turqia filloi një ofensivë tokësore kundër një ushtrie kurde në rajonin e Afrines, në veri të Sirisë, konfirmoi sot presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, një perspektivë parë me shqetësim nga Uashingtoni.

“Operacioni Afrine filloi de facto nĂ« terren”, dekalroi Erdogan nĂ« njĂ« fjalim televiziv.

“MĂ« pas do tĂ« jetĂ« Minbej”, shtoi ai duke iu referuar njĂ« qyteti tjetĂ«r sirian nĂ«n kontrollin kurd qĂ« ndodhet mĂ« nĂ« lindje.

“MĂ« pas, hap pas hapi, ne do ta shpĂ«tojmĂ« vendin tonĂ« deri nĂ« kufirin irakianĂ« nga ky terror, qĂ« po na rrethon”, premtoi ai.

Afrine është një enklavë e mbajtur nga Njësitë për Mbrojtjen e Popullit (YPG), një ushtri kurde konsideruar nga Ankaraja si një organizatë terroriste, por aleate e SHBA-së në luftë kundër grupit të Shtetit Islamik (ISIS)./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…