Home Bota STAMBOLL – Turqia kĂ«rkon rekrutimin e 30 000 ushtarĂ«ve tĂ« rinj

STAMBOLL – Turqia kĂ«rkon rekrutimin e 30 000 ushtarĂ«ve tĂ« rinj

1 min read
0
197

STAMBOLL, 16 nĂ«ntor /ATSH-AFP/ – Turqia kĂ«rkon rekrutimin e mĂ« shumĂ« se 30 000 ushtarĂ«ve pĂ«r tĂ« zĂ«vendĂ«suar ushtarakĂ«t e shkarkuar nĂ« kuadĂ«r tĂ« dĂ«nimeve tĂ« kryera pas grushtit tĂ« shtetit nĂ« mes tĂ« muajit korrik, njoftoi sot media zyrtare.

Dhjetëra mijëra persona u arrestuan dhe u shkarkuan nga të gjitha nivelet e shtetit në kuadër të grushtit të shtetit të dështuar.

Ushtria ka qenë më e prekur nga dënimet me rreth 9 000 të arrestuar nga personeli i saj, 118 prej të cilëve gjeneralë dhe admiralë dhe mijëra të tjerë të shkarkuar./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…