Home Bota STRASBURG – KE: Greqia tĂ« realizojĂ« progrese reale nĂ« luftĂ«n kundĂ«r korrupsionit

STRASBURG – KE: Greqia tĂ« realizojĂ« progrese reale nĂ« luftĂ«n kundĂ«r korrupsionit

2 min read
0
188

STRASBURG, 1 mars /ATSH-AFP/ – KĂ«shilli i EuropĂ«s i kĂ«rkoi AthinĂ«s tĂ« realizonte progrese reale nĂ« luftĂ«n kundĂ«r korrupsionit pĂ«r tĂ« garantuar integritetin e magjistratĂ«ve tĂ« saj duke e vĂ«nĂ« theksin tek mungesa e transparencĂ«s nĂ« sistemin gjyqĂ«sor, nĂ« njĂ« raport tĂ« publikuar sot.

“NjĂ« veprim mĂ« i vendosur duhet tĂ« ndĂ«rmerret pĂ«r tĂ« arritur njĂ« nivel tĂ« pranueshĂ«m konformiteti me rekomandimet e grupit antikorrupsion tĂ« KĂ«shillit tĂ« EuropĂ«s (Greco)”, theksojnĂ« ekspertĂ«t.

NĂ« vitin 2015, ”Greco” i kishte adresuar njĂ« seri prej 19 rekomandimesh AthinĂ«s pĂ«r tĂ« parandaluar korrupsionin e parlamentarĂ«ve dhe magjistratĂ«ve.

VetĂ«m gjashtĂ« janĂ« zbatuar nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« kĂ«naqshme”, sipas ”Greco”-s qĂ« shpreh keqardhje pĂ«r progreset e limituara pĂ«rsa i pĂ«rket gjyqĂ«sorit.

Ekspertët ftojnë Athinën të rishikojë mënyrën e zgjedhjes së gjyqtarëve dhe prokurorëve që mbajnë funksionet më të larta dhe të hartojnë norma të qarta përsa i përket drejtimit profesional dhe integritetit të magjistratëve.

Ekspertët presin gjithashtu një rritje të garancive kundër vonesave në procedurat gjyqësore./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…