Home Lajme Nga Vendi Studim/Vëllezërit dhe motrat ndihmojnë në zhvillimin e ndjeshmërisë

Studim/Vëllezërit dhe motrat ndihmojnë në zhvillimin e ndjeshmërisë

6 min read
0
263

TIRANE,23 Shkurt /ATSH/ – TĂ« kesh njĂ« vĂ«lla, apo motĂ«r, mund tĂ« na bĂ«jĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« dhe mĂ« tĂ« ndjeshĂ«m dhe rritja me njĂ«ri-tjetrin mund tĂ« luajĂ« njĂ« rol tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m nĂ« zhvillimin e njĂ« fĂ«mije.

Kjo është ajo që del nga një hulumtim i ri i përbashkët i Universitetit të Calgary, Universitetit Kanadez të Lavalit, Universitetit të Tel Avivit dhe atij të Torontos, sipas të cilit fëmijët që kanë vëllezër e motra janë të sjellshëm, të ngrohtë dhe mbështetës dhe rriten shumë më të ndjeshëm në lidhje me fëmijët e vetëm.

Po kështu, vëllezërit e motrat më të mëdhenj luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e të miturve dhe, së bashku me prindërit e tyre, veprojnë si model, duke i ndihmuar fëmijët të mësojnë për botën.

“Gjetjet tona nĂ«nvizojnĂ« rĂ«ndĂ«sinĂ« e konsiderimit se si tĂ« gjithĂ« anĂ«tarĂ«t e familjes, jo vetĂ«m prindĂ«rit, kontribuojnĂ« nĂ« zhvillimin e fĂ«mijĂ«ve,” sugjeron Sheri Madigan, asistent profesor i psikologjisĂ« nĂ« Universitetin e Calgary dhe bashkĂ«autor i studimit.

Studimi

Për të arritur këto konkluzione, studiuesit morën në konsideratë një grup prej 452 çifte fëmijësh të moshës 18 muaj deri në katër vjeç, duke përfshirë të gjitha kombinimet: vëlla më i madh dhe vëlla më i vogël, vëlla më i madh dhe motra e vogël, motra më e madhe dhe vëllai më i vogël, motra më e madhe dhe motra më e vogël.
Qëllimi ishte të zbulohej nëse niveli i ndjeshmërisë së vëllezërve në fillim të studimit mund të parashikonte ndryshimet në ndjeshmërinë e vëllezërve të tjerë. Kjo është arsyeja pse kërkuesit filmuan ndërveprimet në shtëpitë e familjeve dhe nënat plotësuan pyetësorët për të shkruar përgjigjet e fëmijëve të tyre më të mëdhenj përballë situatave që kërkonin një përfshirje të caktuar ndjeshmërie, të tilla si reagimi ndaj një prindi që simulonte një dhembje fizike, ose një i rritur i trishtuar.

Në fund të periudhës së vëzhgimit, vëllezërit dhe motrat më të mëdhenj, të cilët kishin filluar të lidhen me të vegjlit e familjes, ishin shumë më të ndjeshëm se në fillim të eksperimentit. Në fund të periudhës së vëzhgimit, vëllezërit dhe motrat më të mëdhenj, të cilët kishin filluar të lidhen me të vegjlit e familjes, ishin shumë më të ndjeshëm se në fillim të eksperimentit.
PĂ«r mĂ« tepĂ«r, “efektet janĂ« tĂ« njĂ«jta pĂ«r tĂ« gjithĂ« fĂ«mijĂ«t nĂ« studim me njĂ« pĂ«rjashtim: vĂ«llezĂ«rit e motrat mĂ« tĂ« vogla nuk kontribuojnĂ« nĂ« ndryshime tĂ« rĂ«ndĂ«sishme nĂ« ndjeshmĂ«rinĂ« e motrave mĂ« tĂ« mĂ«dha”, tha Marc Jambon i Universitetit tĂ« Torontos.

Ndikimi i vĂ«llezĂ«rve dhe motrave mĂ« tĂ« mĂ«dha ishte nĂ« fund mĂ« i fortĂ« nĂ« familjet, ku dallimi i moshĂ«s midis fĂ«mijĂ«ve ishte mĂ« i madh, duke konfirmuar rolin e vĂ«llezĂ«rve tĂ« mĂ«dhenj, si atĂ« tĂ« “mĂ«suesve” dhe tĂ« modeleve pĂ«r t’u ndjekur. /a.alla/ /a.g/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Uashington DC, Rama: Shqiptarët dorëzuan listën e floririt, por jo hebrenjtë

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Kryeministri Edi Rama ka marrĂ« pjesĂ« sot nĂ« KonferencĂ«n Vjetore tĂ« K…