Home Rajoni Kosova Thaçi në Sofje: Anëtarësimi në BE, prioritet kombëtar

Thaçi në Sofje: Anëtarësimi në BE, prioritet kombëtar

3 min read
0
250

PRISHTINË, 1 Mars/ATSH/.- Aspiratat e KosovĂ«s pĂ«r t’u anĂ«tarĂ«suar nĂ« Bashkimin Europian janĂ« prioritet kryesor kombĂ«tar, theksoi Presidenti i KosovĂ«s, Hashim Thaçi, nĂ« takimin e liderĂ«ve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor dhe pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« lartĂ« tĂ« BE-sĂ« nĂ« Sofje, me ftesĂ« tĂ« kryeministrit bullgar, Boyko Borisov.

Presidenti Thaçi para Presidentit tĂ« Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, pĂ«rfaqĂ«sueses sĂ« lartĂ« tĂ« BE-sĂ«, Federica Mogherini, komisionerit Johannes Hahn dhe liderĂ«ve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor tha se  “miqtĂ« tanĂ« nĂ« BE kanĂ« hapur njĂ« derĂ« pĂ«r ne, por ne jemi ata qĂ« duhet tĂ« kalojmĂ« nĂ«pĂ«r atĂ« derĂ«. ËshtĂ« e qartĂ« se ne duhet tĂ« ndihmojmĂ« njĂ«ri-tjetrin pĂ«r tĂ« arritur atje mĂ« shpejt. MegjithatĂ«, ne ndajmĂ« mĂ« shumĂ« sesa vetĂ«m gjĂ«rat e mira. Ka edhe probleme tĂ« shumta politike, keqkuptime e komplikime, qĂ« ne duhet t’i zgjidhim”.

Për qytetarët e vendit tonë, presidenti Thaçi tha se është shumë e rëndësishme që të ndjehen të barabartë dhe të ndjejnë se integrimi është një realitet.

Ai u shpreh se “Strategjia e Komisionit Evropian pĂ«r Ballkanin PerĂ«ndimor ofron njĂ« kornizĂ« tĂ« mirĂ« pĂ«r pĂ«rmirĂ«simin e marrĂ«dhĂ«nieve brenda rajonit dhe pĂ«r rrugĂ«n tonĂ« tĂ« integrimit”.

Duke folur pĂ«r dialogun pĂ«r normalizimin e marrĂ«dhĂ«nieve ndĂ«rmjet KosovĂ«s dhe SerbisĂ«, Thaçi tha se “duhet shfrytĂ«zuar ky momentum qĂ« kĂ«tĂ« vit tĂ« arrihet njĂ« marrĂ«veshje ligjĂ«risht e obligueshme, duke i hapur rrugĂ« perspektivĂ«s europiane pĂ«r tĂ« dy shtetet”.

Kreu i shtetit ka folur edhe për rëndësinë e thellimit të bashkëpunimit ekonomik ndërmjet shteteve të rajonit dhe një lidhjeje më të mirë me tregun europian./k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Klotilda Saracini
Load More In Kosova
Comments are closed.

Check Also

Merr flakë autobusi i linjës Gjermani-Kosovë, asnjë i lënduar

TiranĂ«, 4 Mars/ATSH/- Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme e KosovĂ«s Ă«shtĂ« njoftuar nga Ambasada …