Home Art, Kulture dhe Argetim Tirana, panoramë shumëngjyrëshe kulturore

Tirana, panoramë shumëngjyrëshe kulturore

6 min read
0
223

TIRANE,27 Shkurt /ATSH-A.Alla/ – Tirana Ă«shtĂ« shnĂ«drruar tashmĂ« nĂ« njĂ« kryeqytet me njĂ« jetĂ« tĂ« pasur kulturore.

Të gjitha grupë moshat kanë mundësi të mbushin ditën e tyre me aktivitete të ndryshme kulturore duke pasur mundësi zgjedhje nga më të ndryshmet. Artdashësit në kryeqytet mund të eksplorojnë gjini të ndryshme të jetës kulturore, si teatrot, muzetë, operën dhe koncerte të ndryshme që zhvillohen në Tiranë.

Kalendari artistik ofron shumĂ« mundĂ«si zgjedhje nĂ« teatrot e kryeqytetit nĂ« shumĂ« shfaqje tĂ« zhanerave tĂ« ndryshĂ«m ku gjithsecili nga ne gjen vetveten. Teatri KombĂ«tar na fton nĂ« tragjedinĂ« e famshme ”Makbethi”, teatri eksperimental ofron buzĂ«qeshje me komedinĂ« e famshme franceze ”Boeing Boieng”, gjithashtu pĂ«rveç buzĂ«qeshjes publiku ka mundĂ«sinĂ« tĂ« shoh nĂ« kĂ«tĂ« teatĂ«r dhe tĂ« pĂ«rjetoj dramĂ«n e luftĂ«s sĂ« KosovĂ«s me ”Gishtin”.

FĂ«mijĂ«t gjithashtu do argĂ«tohen me disa shfaqje ku aventurat nuk do tĂ« mungojnĂ« nĂ« Teatrin Eksperimenal me “Matilda”,”Safari i Livias” dhe ”Don Kishoti”. KĂ«to shfaqje shoqĂ«rojnĂ« publikun e vogĂ«l çdo fundjavĂ« duke i bĂ«rĂ« dhe ata pjesĂ« tĂ« kĂ«tyre aventurave tĂ« dashura.
Gjithashtu dhe Cirku KombĂ«tar ka menduar pĂ«r ta me shfaqjen ”Nga sytĂ« e kllounit” duke sjell personazhin e kllounit i cili Ă«shtĂ« shumĂ« i dashur pĂ«r to dhe Ă«shtĂ« dhe simboli i cirkut,ku çdo fundjavĂ« fĂ«mijĂ«t do shohin aventurat dhe do shijojnĂ« lojĂ«rat e kllounit duke qenĂ« dhe ato pjesĂ« e tyre.

Arti pamor, ekspozitat do jenĂ« me tematika nga mĂ« tĂ« ndryshme, ”Tani,tani, tani” nga artistja suedeze Mia Enell vazhdon pĂ«r publikun nĂ« ambientet e KryeministrisĂ« ,nĂ« tĂ« cilĂ«n shpalosen 22 punime ,tĂ« cilat tĂ« japin ndjesinĂ« e njĂ« procesi tĂ« papĂ«rfunduar emocionesh dhe ndjenjash .NĂ« ambientet e TullĂ«s ka hapur dyert ekspozita ”Zanafilla” nga Gani Xhengo nĂ« tĂ« cilĂ«n ekspozohen fotografi mbi ngjarjet e 20 shkurtit tĂ« vitit 1991.

Destili ju fton gjithashtu tĂ« vizitoni ekspozitĂ«n mĂ« tĂ« re ”Question & Perceptions” nga Roland Beqiraj.Ekspozita me fotografi shfaq njerĂ«z tĂ« thjeshtĂ« pĂ«rgjatĂ« pĂ«rditshmĂ«risĂ« sĂ« tyre,ku jeta e tyre paraqitet bardh e zi,ashtu si çdo gjĂ« ka dy anĂ« medalje :lufta dhe paqja,e mira dhe e keqja,trishtimi dhe gĂ«zimi. Ekspozita ”Gjergji i KastriotĂ«ve” e realizuar nĂ« kuadĂ«r tĂ« vitit tĂ« SkĂ«nderbeut ,ku publiku do ketĂ« mundĂ«si tĂ« shohi nga afĂ«r zahanere dhe teknika tĂ« artit pamor si skulptura,piktura nĂ« ambientet e QendrĂ«s Rinore TiranĂ«.

TĂ« rinjtĂ« do kenĂ« gjithashtu mundĂ«si argĂ«timi me koncertin ”Different Festival” i cili do tĂ« zhvillohet nĂ« ambientet e Muzeut Historik KombĂ«tar e ku do tĂ« kenĂ« mundĂ«si tĂ« shijojnĂ« tingujt e violinĂ«s dhe violinçelĂ«s nga artistĂ«t Arben Spahiu, Dorjan Xhoxhi, Vlorent Xhafaj.

Pra mundësitë janë të shumta zgjedhja ngelet tek artdashësit se ku duan të shkojnë për të shijuar emocinet dhe ndjesitë që të jep vet arti i cili ndërthur bukur ndjenjat,emocionet dhe përjetimet.  /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Art, Kulture dhe Argetim
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…