Home Aktualitet TURQI – Dy ushtarĂ« turq tĂ« vrarĂ« nĂ« njĂ« sulm kamikaz

TURQI – Dy ushtarĂ« turq tĂ« vrarĂ« nĂ« njĂ« sulm kamikaz

1 min read
0
166

ushtareSTAMBOLL, 7 dhjetor /ATSH-AFP/ – Dy ushtarĂ« turq u vranĂ« sot nĂ« njĂ« sulm kamikaz nĂ« veri tĂ« SirisĂ«, ku Ankaraja mbĂ«shtet njĂ« ofensivĂ« tĂ« rebelĂ«ve sirianĂ« kundĂ«r qytetit Al-Bab kontrolluar nga Shteti Islamik, njoftoi agjencia turke e lajmeve Dogan.

“Dy ushtarĂ« ranĂ« si martirĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« Operacionit Mburoja e Eufratit”, theksoi Dogan.

Stacioni informativ turk NTV njoftoi gjithashtu se dhe një ushtar i tretë ishte plagosur në këtë sulm.

Të paktën 18 ushtarë turq janë vrarë në Siri që prej fillimit të një ofensive të pazakontë në gusht për të larguar grupin e Shtetit Islamik dhe milicët kurdë drejt jugut.

Muajin e kaluar, katër ushtarë turq u vranë në rajonin e Al-Bab nga një goditje ajrore kryer nga regjimi sirian, sipas Ankarasë. Moska përgjënjeshtroi çdo përfshirje të forcave të saj dhe atyre të Damaskut në bombardime./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Aktualitet
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…