Home Bota UKRAINË – GjashtĂ« ushtarĂ« ukrainas tĂ« vrarĂ« njĂ« ditĂ« para votĂ«s separatiste

UKRAINË – GjashtĂ« ushtarĂ« ukrainas tĂ« vrarĂ« njĂ« ditĂ« para votĂ«s separatiste

1 min read
0
101

ukraine ushtareDONETSK (UkrainĂ«), 1 nĂ«ntor /ATSH-AFP/ – TĂ« paktĂ«n gjashtĂ« ushtarĂ« ukrainas janë vrarĂ« nĂ« 24 orĂ« nĂ« lindje tĂ« UkrainĂ«s, ku rebelĂ«t prorusĂ«, me mbĂ«shtetje tĂ« fortĂ« nga Kremlini, po bĂ«hen gati tĂ« zhvillojnĂ« zgjedhjet pĂ«r ndarjen e tyre me Kievin, pavarĂ«sisht paralajmĂ«rimeve tĂ« perĂ«ndimorĂ«ve.

“KĂ«to zgjedhje do t’i japin legjitimitet pushtetit tonĂ« dhe do tĂ« ndahemi akoma mĂ« shumĂ« nga Kievi”, theksoi dje Roman Liaguine, shef i komisionit zgjedhor.

Donetsku dhe Lougansku shpallën njëanshmërisht pavarësinë e tyre në muajin prill, gjë që ka sjellë një konflikt të përgjakshëm me forcat ukrainase duke shkaktuar më shumë se 4 000 të vdekur, 300 prej të cilëve këto 10 ditët e fundit, sipas OKB-së, pavarësisht një armëpushimi të vendosur në fillim të muajit shtator./
/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…