Home Bota UKRAINË – Parlamenti miraton njĂ« ligj tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m antikorrupsion

UKRAINË – Parlamenti miraton njĂ« ligj tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m antikorrupsion

1 min read
0
196

KIEV, 1 mars /ATSH-AFP/ – Parlamenti ukrainas miratoi sot, nĂ« leximin e parĂ«, njĂ« projektligj pĂ«r krijimin e njĂ« gjykate antikorrupsion, njĂ« masĂ« e kĂ«rkuar me forcĂ« nga mbĂ«shtetĂ«sit perĂ«ndimore tĂ« Kievit, por modalitetet mbeten tĂ« diskutueshme.

‘’Presidenti Petro Poroshenko, i entuziazmuar nga vendimi, u kĂ«rkoi deputetĂ«ve pĂ«r tĂ« mos vonuar miratimin e projektligjit nĂ« leximin e fundit’’, nĂ« njĂ« postim tĂ« bĂ«rĂ« nĂ« faqen e tij nĂ« Facebook.

Lufta kundër korrupsionit në radhët e elitave ishte një nga kërkesat kryesore të revoltave proeuropiane të Maidanit në vitet 2013-2014 dhe vijon të mbetet një nga pretendimet kyçe të mbështetjes perëndimore ndaj qeverisë aktuale, e dalë nga kjo lëvizje.

Ukraina është pajisur këto vitet e fundit me struktura të reja antikorrupsion si agjencia e hetimit (NABU) apo prokuroria speciale (SAPU)./ /v.b/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Vilma Bytyci
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

KINEMA – PesĂ« gjigantĂ« pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r çmimin Oscar

LOS ANXHELES, 4 mars /ATSH-ANSA/ – NĂ« kĂ«tĂ« pesĂ«she pĂ«r filmin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« huaj pĂ«r…